دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
تحصیل فیزیوتراپی در آمریکا

تحصیل رشته فیزیوتراپی در آمریکا

آخرین بروزرسانی: 26 تیر 1402

ادامه تحصیل در رشته فیزیوتراپی در آمریکا

کشور آمریکا با ۵ هزار دانشگاه و کالج، از یکی از برترین نظام‌های آموزشی در دنیا برخوردار است. این کشور سالانه میزبان بیش از ۸۰۰ هزار دانشجوی بین‌المللی است و ایرانیان بسیاری آمریکا را مقصد مهاجرت تحصیلی خود قرار می‌دهند. یکی از گزینه‌های برتر تحصیل در آمریکا، تحصیل رشته فیزیوتراپی در آمریکا است که طرفداران بسیاری دارد. در این مقاله از موسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری با تمامی نکات لازم برای تحصیل در این رشته در آمریکا و مزایای این روش مهاجرتی آشنا می‌شویم.

تحصیل فیزیوتراپی در آمریکا

چرا تحصیل در رشته فیزیوتراپی در آمریکا گزینه‌ای مناسب است؟

به‌دنبال حرفه‌ای پردرآمد با وجهه اجتماعی بی‌نظیر در حوزه سلامت مراقبت‌های بهداشتی هستید؟ علاقه دارید رشته فیزیوتراپی را در برترین دانشگاه‌های دنیا در کشوری پیشرفته بخوانید؟ می‌خواهید از گزینه مهاجرت تحصیلی برای دریافت اقامت در آمریکا استفاده کنید؟ در این صورت تحصیل در رشته فیزیوتراپی در آمریکا بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. برخی از مزایای تحصیل در رشته فیزیوتراپی در آمریکا را با هم مرور می‌کنیم.

پیشرفت علمی دانشجو

رشته فیزیوتراپی از جمله رشته‌هایی است که در برخی بهترین دانشگاه‌های کشور آمریکا مانند دانشگاه دلاویر، پیتزبرگ، آیوا، کالیفرنیای جنوبی، دوک، اوهایو، آلاباما، فلوریدا، یوتا، بوستون و میامی تدریس می‌شود. این دانشگاه‌ها از بهترین امکانات تحصیلی برای تدریس و تحصیل این رشته برخوردار هستند. همچنین در آمریکا دانشجویان مقطع کارشناسی، فرصت‌های تحقیقاتی بسیاری دارند و می‌توانند همزمان با آموختن دروس نظری، دانش خود را به‌طور عملی به‌کار گیرند.

موقعیت کار همراه با تحصیل

متناسب با نوع ویزا و شرایط دانشگاه، شما می‌توانید برای تامین هزینه‌های دانشجویی ساعات مشخصی را به کار همراه با تحصیل بپردازید. همچنین وجود بورسیه‌های تحصیلی گوناگون در آمریکا به شما در صرفه‌جویی هزینه‌ها کمک می‌کند.

تکنولوژی آموزشی به‌روز

رشته فیزیوتراپی در آمریکا با استفاده از به‌روزترین امکانات آموزشی، تجهیزات آزمایشگاهی و تحقیقاتی، تجهیزات مرتبط با رشته‌های پزشکی و سلامت و فناوری‌های نوین آموزشی تدریس می‌شود. همچنین امکان دسترسی به جدیدترین تحقیقات و منابع در زمینه دروس آموزشی و تخصصی برای شما مهیا است.

موقعیت‌های تحقیقاتی بسیار

رشته فیزیوتراپی در دنیای امروز با پیشرفت‌های گوناگونی مواجه بوده است. شما می‌توانید با توجه به گرایش‌های تحصیلی در مقاطع بالاتر در زمینه‌های گوناگونی به تحقیق بپردازید و رزومه علمی خود را ارتقا دهید. زمینه‌هایی مانند:

 • فیزیوتراپی ورزشی
 • سلامت سالمندان
 • توانبخشی
 • علوم بیومدیکال
 • علوم اعصاب
 • حوزه بیوالکتریک
 • حوزه رباتیک پزشکی
 • مشاوره توانبخشی

انعطاف‌پذیری آموزشی

نظام آموزشی آمریکا در کنار آن‌که برای هر رشته دانشگاهی، برنامه‌ریزی مدونی دارد؛ اما مبتنی‌بر علائق و شرایط دانشجویان، از انعطاف‌پذیری مناسبی برخوردار است. برای مثال شرایط انتخاب رشته به گونه‌ای است که بتوانید دروس را در ترم‌های تحصیلی به‌طور مناسب توزیع کنید. علاوه‌بر آن شما در‌ مقاطع بالا می‌توانید موضوعاتی را بر اساس علائق خود برای تحقیق و پایان‌نامه انتخاب کنید.

خدمات حمایتی برای دانشجویان بین‌المللی

در بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا دفاتری با عنوان دفتر دانشجویان بین‌المللی وجود دارد که خدمات پشتیبانی، آموزشی و حمایتی مناسبی را به دانشجویان جدید ارائه می‌دهند. این خدمات باعث می‌شود بتوانید زودتر و بهتر با شرایط پس از مهاجرت و شرایط جدید در دانشگاه کنار بیایید. همچنین این دفاتر پاسخگوی سئوالات شما در مورد خوابگاه، اقامت در شهر، امور مالی و هزینه‌های زندگی دانشجویی و مسائل دیگری مانند: امور تحصیلی، ویزا و کار همراه با تحصیل یا پس از فارغ‌التحصیلی هستند.

فرصت‌های شغلی بعد از تحصیل

در هر کشوری که به دنبال کار باشید، تحصیل در رشته فیزیوتراپی در آمریکا باعث افزایش فرصت‌های شغلی شما می‌شود. مدرک تحصیلی شما که از دانشگاه‌های آمریکا دریافت کرده‌اید، بهترین رزومه از نگاه کارفرمایان است و شما می‌توانید در مراکزی که به فیزیوتراپ نیاز دارند، از بیمارستان‌ها، باشگاه‌های ورزشی و مراکز خدمات سالمندی یا خدمات سلامت کودکان مشغول به کار شوید.

بررسی شرایط عمومی تحصیل در رشته فیزیوتراپی در آمریکا

برای آن‌که بتوانید در رشته فیزیوتراپی در آمریکا درس بخوانید، شرایطی عمومی و اختصاصی وجود دارد که در بخش‌های مختلف این مقاله درباره آن‌ها صحبت خواهیم کرد. شرایطی مانند: سن، تمکن مالی، ویزای تحصیلی، شرایط اقامتی، دریافت پذیرش یا اپلای از دانشگاه، و رزومه مناسب تحصیلی.

تحصیل فیزیوتراپی در آمریکا

برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی حتما علائق، استعدادها و توانایی‌های خود را نیز در نظر بگیرید. فیزیوتراپی رشته‌ای است که شما در آن می‌توانید گرایش‌های مختلفی را انتخاب کنید؛ ولی در هر صورت باید نسبت به آناتومی بدن انسان و توانایی‌های حرکتی، مفاصل، عضلات و مکانیسم عصبی بدن انسان آگاهی کافی داشته باشید. این آگاهی همچنین با تمرینات و آموزش‌هایی به صورت عملی همراه خواهد بود.

فیزیوتراپ‌ها با دانش و تجربه بالای خود می‌توانند از طریق ارائه برنامه‌های ویژه درمانی در زمینه‌های مشاوره، آموزش، ورزش و ماساژ به افراد آسیب‌دیده کمک کنند. شرایط سنی و نوع آسیب‌دیدگی یا بیماری نیز در انتخاب روش‌های درمانی موثر است. فیزیوتراپ‌ها حتی در زمینه سبک زندگی و تغذیه نیز به مراجعان خود مشاوره می‌دهند.

تحصیل در رشته فیزیوتراپی در آمریکا شامل برنامه‌های گوناگونی از کلاس‌های درسی، سخنرانی‌ها، سمینارها، تمرین‌های ورزشی، آموختن کار با تجهیزات درمانی و تجهیزات ورزشی و جلسات تمرینات عملی برای آموختن روش‌های درمانی است. تمامی این روش‌های آموزشی باعث می‌شود دانشجویان از تجربه و دانش کافی برای کار در مراکز درمانی، ورزشی و خدمات کودکان و سالمندان برخوردار شوند.

فیزیوتراپی یکی از گرایش‌های مهم پزشکی است و شما با دریافت مدرک تحصیلی در این رشته می‌توانید در زمینه‌های مراقب بهداشتی، عصبی، اسکلتی، عضلانی، سلامت سالمندان و تحقیقات فیزیکی و حرکتی شغل مناسب و مورد علاقه خود را بیابید.

هزینه‌های آموزشی دانشگاه‌ها برای رشته فیزیوتراپی در آمریکا بیشتر از جانب بخش دولتی تامین می‌شود؛ به‌همین دلیل هزینه‌های تحصیل در این رشته در دانشگاه‌های دولتی چندان زیاد نیست. تحصیل فیزیوتراپی در دانشگاه‌های آمریکا در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا انجام می‌شود و زمان لازم برای تحصیل در این سه مقطع به ترتیب: چهار، دو و سه سال است.

حرفه فیزیوتراپی در کشور آمریکا

هدف بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آمریکا، تلاش برای یافتن کار مناسب بعد از فارغ‌التحصیلی و دریافت اقامت دائم در آمریکا است. برای این‌که بتوانید در آمریکا به‌عنوان یک فیزیوتراپ‌ مشغول به کار شوید، باید برنامه‌های تحصیلی خود را در یکی از دانشگاه‌های این کشور با موفقیت پشت سر بگذارید و مدرک تحصیلی خود را دریافت کنید.

تحصیل فیزیوتراپی در آمریکا

مهم‌ترین نکته برای کار به‌عنوان فیزیوتراپ در آمریکا بعد از دریافت مدرک تحصیلی، دریافت مجوز کار فیزیوتراپی است. این مجوز باید از نهادی با عنوان CAPTE یا Commission on Accreditation in Physical Therapy Education اخذ شود.

دانشجویانی که موفق به دریافت مدرک تحصیلی و اخذ مجوز CAPTE شده باشند، می‌توانند به سازمان‌ها، شرکت‌ها، باشگاه‌ها، مراکز توانبخشی، کلینیک‌ها و بیمارستان‌هایی که به فیزیوتراپ نیاز دارند، مراجعه کنند. همچنین این دانشجویان می‌توانند از خدمات موسسات کاریابی در آمریکا بهره بگیرند. همچنین این امکان برای فارغ‌التحصیلان وجود دارد که در صورت تمکن مالی و برخورداری از شرایط لازم، یک کلینیک و مرکز ارائه‌ خدمات فیزیوتراپی تاسیس کنند.

درآمد حرفه فیزیوتراپی در آمریکا

گستره حقوق فیزیوتراپیست‌ها در آمریکا از ۷۰ هزار تا ۱۳۰ هزار دلار در سال است. برای مثال یک فیزیوتراپ‌ با تجربه کم می‌تواند با تلاش بیشتر و دریافت حقوق اضافه‌کاری در حدود ۷۵ هزار دلار در آمد داشته باشد. متوسط حقوق فیزیوتراپیست‌ها در ایالات متحده ۷۸۱۴۶ دلار در سال یا ۴۰ دلار در ساعت است. موقعیت‌های ورودی به این رشته از ۷۰۲۷۳ دلار در سال شروع می‌شود در حالی که اکثر فیزیوتراپیست‌های باتجربه تا ۱۰۷ هزار دلار در سال درآمد دارند. موارد کلی حقوق فیزیوتراپیست‌ها در آمریکا را با هم مرور می‌کنیم:

 • متوسط درآمد: ۷۸۱۴۶ دلار
 • درآمد با رتبه سازمانی پایین: ۷۰۲۷۳ دلار
 • درآمد با رتبه سازمانی بالا: ۱۰۷۲۵۰ دلار
 • درآمد فیزیوتراپی در ایلینویز: ۷۸۱۴۶ دلار
 • درآمد فیزیوتراپی در نیویورک: ۷۰۲۷۳ دلار
 • متخصص فیزیوتراپی تمام‌وقت روزانه: ۱۰۱۷۶۱ دلار
 • درمانگر فیزیوتراپی در منزل: ۹۰۱۸۸ دلار
 • درمانگر فیزیوتراپی کودکان: ۸۷۷۸۷ دلار
 • درمانگر فیزیوتراپی سرپایی: ۸۴۳۳۸ دلار
 • سقف درآمد برای مدارک تحصیلی و سابقه کاری بالا: ۱۳۰ هزار دلار

هزینه های تحصیل در رشته فیزیوتراپی در آمریکا

در هر رشته دانشگاهی در هر دانشگاهی که بخواهید در دنیا به ادامه تحصیل بپردازید، یکی از مهم‌ترین مدارکی که از شما درخواست می‌شود، مدرک تمکن مالی است. یکی از هزینه مهم در مهاجرت تحصیلی نیز شهریه دانشگاه می‌باشد. البته عموما دانشجویان رشته فیزیوتراپی در آمریکا از امکان کار همراه با تحصیل نیز برخوردار هستند؛ اما شما باید از پیش برای هرگونه شرایط پیش‌بینی نشده برنامه‌ریزی مالی مناسبی داشته باشید. میانگین هزینه‌های تحصیلی رشته فیزیوتراپی در دانشگاه‌های آمریکا را با هم مرور می‌کنیم:

 • تحصیل در دانشگاه‌های دولتی در مقطع کارشناسی: ۱۳ تا ۱۵ هزار دلار
 • تحصیل در دانشگاه‌های دولتی در مقطع کارشناسی ارشد: ۱۵ تا ۱۷ هزار دلار
 • تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی در رشته فیزیوتراپی: ۳۰ تا ۳۴ هزار دلار

رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های آمریکا

کشور آمریکا با سرمایه‌گذاری‌های بی‌نظیر در دانشگاه‌های خود، در زمینه جذب برترین محققان و استادان جهان و ایجاد بیشترین امکانات مدرن آموزشی، این مراکز را به مراکز علمی-تحقیقاتی در دنیا تبدیل کرده است. چنان‌که در رتبه‌بندی سال ۲۰۲۱ توسط مراکزی چون تایم و GQ دست کم ۱۸۰ دانشگاه از آمریکا در صدر فهرست برترین دانشگاه‌های دنیا قرار دارند.

از نظر پراکندگی نیز می‌توان گفت که هیچ ایالتی در آمریکا نیست که چند دانشگاه برتر جهانی در آن وجود نداشته باشد. نکته جالب توجه این است که در همین فهرست، چند دانشگاه برتر آمریکا در زمینه تدریس فیزیولوژی مانند دانشگاه دوک و نورث وسترن نیز حضور دارند. عناوین برتر در فهرست بهترین دانشگاه‌های آمریکا عبارتند از:

 • دانشگاه هاروارد (Harvard University) در ایالت ماساچوست
 • انستیتوی تکنولوژی ماساچوست (Massachusetts Institute of Technology) در ایالت ماساچوست
 • دانشگاه ییل (Yale University) در ایالت کانتیکات
 • دانشگاه استنفورد (Stanford University) در ایالت کالیفرنیا
 • دانشگاه براون (Brown University) در ایالت راد آیلند
 • دانشگاه دوک (Duke University) در ایالت کارولینای شمالی
 • انستیتوی تکنولوژی کالیفرنیا (California Institute of Technology) در ایالت کالیفرنیا
 • دانشگاه پرینستون (Princeton University) در ایالت نیوجرسی
 • دانشگاه کورنل (Cornell University) در ایالت نیویورک
 • دانشگاه نورث وسترن (Northwestern University) در ایالت ایلینویز
 • دانشگاه جان هاپکینز (Johns Hopkins University) در ایالت مریلند
 • دانشگاه دارتموث (Dartmouth College) در ایالت نیوهمپشایر
 • دانشگاه پنسیلوانیا (University of Pennsylvania) در ایالت پنسیلوانیا
 • دانشگاه شیکاگو (The University of Chicago) در ایالت ایلینویز

در زمان انتخاب دانشگاه به چه نکاتی دقت کنیم؟

انتخاب دانشگاه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های متقاضیان مهاجرت تحصیلی است. وقتی قرار باشد در‌ یک رشته خاص مانند فیزیوتراپی تحصیل کنید باید به چند نکته توجه داشته باشید. این نکات را با هم مرور می‌کنیم:

 • رنکینگ دانشگاه‌های آمریکا
 • دانشگاه‌هایی که رشته فیزیوتراپی در آن‌ها تدریس می‌شود
 • شرایط لازم برای تحصیل در این دانشگاه‌ها
 • میزان دانشجویان بین‌المللی که پذیرفته می‌شوند
 • شرایط خوابگاه و امکانات تحصیلی، ورزشی و تفریحی
 • هزینه‌های تحصیل در آن دانشگاه
 • ایالت و شهر دانشگاه

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی در آمریکا

برای رتبه‌بندی برترین دانشگاه‌های آمریکا برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی، نکاتی مانند، رتبه‌بندی جهانی، رتبه‌بندی داخلی، امکانات آموزشی برای تحصیل فیزیوتراپی و رضایت استادان و دانشجویان در نظر گرفته شده است. یکی از فهرست‌های قابل اتکا، رتبه‌بندی سایت Usnews است که مبنای اصلی آن، نظرات استادان دانشگاه‌ها و دانشجویان و نیز رنکینگ دانشگاه‌های آمریکا بوده است. نمره دانشگاه‌ها در این فهرست از ۱ تا ۵ تعیین شده است. این فهرست را با هم می‌خوانیم:

 • دانشگاه دلاویر (University of Delaware): 4.4
 • دانشگاه پیتزبورگ (University of Pittsburgh): ۴.۴
 • دانشگاه واشنگتن در سنت لوییز (Washington University in St. Louis): ۴.۴
 • دانشگاه نورث وسترن (Northwestern University): 4.3
 • دانشگاه آیووا (University of Iowa): 4.3
 • دانشگاه کالیفرنیای جنوبی (University of Southern California): ۴.۳
 • دانشگاه دوک (Duke University): ۴.۲
 •  دانشگاه اِموری (Emory University): 4.1
 • دانشگاه کریتون (Creighton University): ۳.۹
 • دانشگاه ایالتی اوهایو (Ohio State University): ۳.۹
 • دانشگاه کالیفرنیای شمالی در چپل هیل (University of North Carolina-Chapel Hill): 3.9
 • دانشگاه مارکوئت (Marquette University): 3.8
 • دانشگاه آلاباما در بیرمنگام (University of Alabama-Birmingham): 3.8
 • دانشگاه کلرادو در دنور (University of Colorado-Denver): 3.8
 • دانشگاه فلوریدا (University of Florida): 3.8
 • دانشگاه مرکز پزشکی کانزاس (University of Kansas Medical Center): 3.8
 • دانشگاه یوتا (University of Utah): ۳.۸
 • دانشگاه نظامی بایلور (U.S. Army-Baylor University): ۳.۸
 • دانشگاه بوستون (Boston University): ۳.۷
 • دانشگاه پزشکی کالیفرنیای جنوبی (Medical University of South Carolina): 3.7
 • دانشگاه میامی (University of Miami): ۳.۷
 • دانشگاه ویرجینیا کامنولث (Virginia Commonwealth University): 3.7
 • دانشگاه آرکادیا (Arcadia University): 3.6
 • دانشگاه کلمبیا (Columbia University): ۳.۵
 • دانشگاه جورج واشنگتن (George Washington University): 3.5
 • مدرسه علوم سلامتی کلینیک مایو (Mayo Clinic School of Health Sciences): 3.5
 • دانشگاه رجیس (Regis University): ۳.۵
 •  دانشگاه کنتاکی (University of Kentucky): ۳.۵
 • دانشگاه مینه‌سوتا پردیس شهرهای دوقلو (University of Minnesota-Twin Cities): 3.5
 • دانشگاه واشنگتن (University of Washington): 3.5
 • دانشگاه ویسکانسین در مدیسون (University of Wisconsin-Madison): 3.5
 • دانشگاه سنت لوییز (Louis University): 3.4
 • دانشگاه زنان تگزاس (Texas Woman’s University): 3.4
 • دانشگاه ایلینویز در شیکاگو (University of Illinois-Chicago): 3.4
 • دانشگاه مرکز پزشکی نبراسکا (University of Nebraska Medical Center): 3.4
 • دانشگاه نیویورک (New York University): 3.3
 • دانشگاه نورث‌ایسترن (Northeastern University): ۳.۳
 • دانشگاه تمپل (Temple University): ۳.۳
 • دانشگاه ساموئل مریت (Samuel Merritt University): ۳.۲
 • دانشگاه مرکزی آرکانزاس (University of Central Arkansas): ۳.۲
 • دانشگاه ایندیاناپولیس (University of Indianapolis): 3.2
 • دانشگاه مریلند در بالتیمور (University of Maryland-Baltimore): ۳.۲

معرفی برترین دانشگاه‌های آمریکا برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی

همانطور که در فهرست دانشگاه‌های برتر آمریکا برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی دیدیم، این دانشگاه‌ها در برخی از بهترین و بزرگ‌ترین شهرهای این کشور واقع شده‌اند و هرکدام دارای رتبه‌های بالا در رنکینگ جهانی هستند. در حال حاضر برنامه‌های تحصیلی و تخصصی رشته فیزیوتراپی در مقطع کارشناسی در ۷۰۰ دانشگاه آمریکا ارائه می‌شود و تنوع گزینه‌های شما چشمگیر است. در ادامه با چند دانشگاه برتر آمریکا برای تحصیل در این رشته آشنا می‌شویم.

دانشگاه دلاویر (University of Delaware)

تحصیل فیزیوتراپی در آمریکا

دانشگاه دلاویر به‌عنوان بهترین دانشگاه‌ برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی شناخته شده است. مرکز و دانشکده‌های این دانشگاه در ایالت دلاویر قرار دارند. واحد مرکزی دانشگاه دلاویر در نیوآرک و دانشکده‌های آن در شهرهای دوور، ویلمینگتون، لوییس و جورج‌تاون واقع شده‌اند. ایالت دلاویر‌ از ایالت‌های شمال شرق آمریکا است. واحد نیوآرک از دانشگاه دلاویر قدمتی ۲۷۸ ساله دارد. دانشگاه دلاویر رتبه هشتم را از فهرست دانشگاه‌های برتر آینده از آن خود کرده است. برخی از ویژگی‌های این دانشگاه عبارتند از:

 • تعداد رشته‌های تحصیلی: ۱۳۷ رشته
 • تعداد دانشجویان: بیش از ۲۲ هزار دانشجو
 • تعداد دانشجویان بین‌المللی: ۲۴۹۱ دانشجو
 • نوع دانشگاه: خصوصی
 • شعار دانشگاه: دانش، چراغ راه تفکر
 • دارایی: ۱.۲۶۳ میلیارد دلار
 • تعداد اعضای هیات علمی: ۱۱۷۲ نفر
 • تعداد کارکنان اداری: ۴۰۰۴ نفر

دانشگاه پیتسبورگ (University of Pittsburgh)

تحصیل فیزیوتراپی در آمریکا

دانشگاه پیتسبورگ با قدمتی در حدود ۲۳۴ سال در شهر پیتسبورگ در ایالت پنسیلوانیای آمریکا واقع شده است. این دانشگاه دارای ۱۷ دانشکده و بیش از ۱۸ هزار‌ دانشجو است. دانشگاه پیتسبورگ یکی از بزرگ‌ترین موسسات تحقیقاتی و آموزش عالی در آمریکا است که بودجه عملیاتی آن در سال نزدیک به ۲ میلیارد دلار برآورد شده است. دانشجویان این دانشگاه می‌توانند در بیش از ۴۰۰ باشگاه و سازمان دانشجویی در شهر پیتسبورگ و دانشگاه شرکت کنند. برخی از ویژگی‌های این دانشگاه را با هم مرور می‌کنیم:

 • نوع دانشگاه: دولتی
 • نام‌های پیشین: آکادمی پیتسبورگ و دانشگاه غربی پنسیلوانیا
 • شعار دانشگاه: حقیقت و ارزش
 • دارایی دانشگاه: ۳.۹۵ میلیارد دلار
 • تعداد دانشجویان: ۲۸۶۶۴ دانشجو
 • تعداد دانشجویان کارشناسی: ۱۹۱۳۳ دانشجو
 • تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی: ۹۵۴۱ دانشجو
 • تعداد اعضای هیات‌علمی: ۴۹۹۷ نفر
 • رتبه‌بندی تایم: صدمین دانشگاه برتر دنیا

دانشگاه واشنگتن در سنت لوییز (Washington University in St. Louis)

تحصیل فیزیوتراپی در آمریکا

دانشگاه واشنگتن در سنت لوییز یکی از دانشگاه‌های برتر آمریکا است که در شهر سنت لوییز در ایالت میزوری قرار دارد. این دانشگاه در قرن نوزدهم میلادی تاسیس شده است و یک مرکز علمی و تحقیقاتی به‌شمار می‌آید. بیمارستان بارنز-جوییش یک بیمارستان آموزشی علوم پزشکی وابسته این دانشگاه است که بخشی آموزش‌های رشته فیزیوتراپی نیز در آن انجام می‌شود. مشخصات این دانشگاه عبارت است از:

 • نوع دانشگاه: خصوصی
 • شعار دانشگاه: قدرت در حقیقت است
 • تعداد هیات علمی: ۳۱۴۰ نفر
 • تعداد کارکنان: ۱۲۴۰۰ نفر
 • تعداد کل دانشجویان: بیش از ۱۲ هزار دانشجو

دانشگاه نورث وسترن (Northwestern University)

تحصیل فیزیوتراپی در آمریکا

دانشگاه نورث وسترن یک مرکز آموزش عالی برتر در آمریکا است که در شمال شیکاگو قرار دارد. دوره‌های کارشناسی این دانشگاه عموما به‌عنوان برترین دوره‌های کارشناسی در آمریکا در نشریات معتبری چون: U.S.News و World Report مطرح می‌شوند. نورث وسترن دارای ۱۹ تیم ورزشی دانشگاهی و چندین نشریه دانشجویی است. برخی از مشخصات دانشگاه نورث وسترن به این شرح است:

 • نوع دانشگاه: خصوصی
 • شعار دانشگاه: دنیایی سرشار از لطف و حقیقت
 • سال تاسیس دانشگاه: ۱۸۵۱ میلادی
 • دارایی دانشگاه: ۹.۶ میلیارد دلار
 • مکان دانشگاه: اوانستون و شیکاگو از ایالت ایلینویز آمریکا
 • تعداد اعضای هیات‌ علمی: ۳۴۰۱ نفر
 • تعداد دانشجویان: ۲۱۲۰۸ دانشجو
 • تعداد دانشجویان کارشناسی: ۸۳۵۳ دانشجو
 • تعداد دانشجویان کارشناسی ارشد: ۱۲۸۵۵ دانشجو
 • رتبه‌بندی تایمز: بیستمین دانشگاه برتر دنیا

دانشگاه آیووا (University of Iowa)

تحصیل فیزیوتراپی در آمریکا

دانشگاه آیووا با قدمتی در حدود ۱۷۴ سال در شهر آیووا سیتی از ایالت آیووا آمریکا قرار دارد. این دانشگاه دارای ۱۱ دانشکده است که در هرکدام برنامه‌های آموزشی و تحقیقاتی بسیاری در حال انجام است. از مزایای تحصیل در رشته فیزیوتراپی در این دانشگاه می‌توان به امکان انتخاب بین زندگی در خوابگاه و زندگی در بیرون از محوطه دانشگاه اشاره کرد.

دانشگاه آیووا بیش از ۲۰ هزار دانشجو دارد و در بخش علوم پزشکی امکانات بسیاری دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به بیمارستان وابسته به دانشگاه و چندین کلینیک و درمانگاه اشاره کرد. همچنین دپارتمان‌های گوش و حلق و بینی، چشم‌پزشکی و علوم بینایی و استخوان، مفاصل و توان‌بخشی از این دانشگاه در رده‌های چهارم، ششم و نهم از دپارتمان‌های دانشگاهی آمریکا قرار دارند. مشخصات این دانشگاه عبارتند از:

 • نوع دانشگاه: عمومی
 • سال تاسیس: ۱۸۴۷ میلادی
 • دارایی: ۱.۲۵ میلیارد دلار
 • تعداد کارکنان اداری: ۲۲۹۶ مفر
 • تعداد دانشجویان: ۳۳۳۳۴ دانشجو
 • تعداد دانشجویان کارشناسی: ۲۴۴۷۶ دانشجو
 • تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی: ۸۸۵۸ دانشجو
 • رتبه‌بندی تایمز: ۲۰۱ تا ۲۵۰ در جهان

انواع ویزای تحصیلی در آمریکا

برای آغاز و ادامه تحصیل در رشته فیزیوتراپی در دانشگاه‌های آمریکا به ویزای تحصیلی آمریکا نیاز دارید. این ویزا از نوع غیر مهاجرتی است؛ به این معنا که فقط برای زمان تحصیل شما برنامه‌ریزی شده است. ویزاهای تحصیلی آمریکا در سه نوع ویزای M، F و J صادر می‌شوند و هرکدام از آن‌ها دارای نوع ۱ و ۲ هستند.

تحصیل فیزیوتراپی در آمریکا

اعداد ۱ و ۲ در مقابل هرکدام از ویزاهای تحصیلی آمریکا نشان می‌دهد می‌دهد این ویزای برای شخص دانشجو صادر شده است و یا برای همراهان و خانواده او. در حالت اول، عدد یک مقابل حرف اختصاری ویزا قرار می‌گیرد و در حالت دوم، عدد دو. این ویزاها عبارتند از:

 • ویزای F: برای تحصیل در دانشگاه‌ها و کالج‌ها، دبیرستان‌ها، دبستان‌های خصوصی، مدارس علوم دینی، هنرستان‌های خصوصی و موسسات دیگر آکادمیک
 • ویزای M: برای تحصیل در موسسات فنی‌وحرفه‌ای و دیگر موسسات غیرآکادمیک، غیر از برنامه‌های آموزش زبان
 • ویزای J: برای استفاده از فرصت‌های تحقیقاتی و مطالعاتی، سفر های کاری درسی در دوره تابستان و گذراندن دوره‌های انترنی و کارآموزی

ویزای مناسب برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی در آمریکا

ویزای مخصوص تحصیلات دانشگاهی از جمله در رشته فیزیوتراپی، ویزای تحصیلی F1 آمریکا است. این ویزا پرطرفدارترین انواع ویزای تحصیلی آمریکا است و بعد از آن‌که توانستید مدرک پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود را در آمریکا دریافت کنید، باید برای دریافت این ویزا درخواست بدهید.

ویزای تحصیلی F1 آمریکا برای هر نوع برنامه اقامتی مرتبط با تحصیل بیش از ۶ ماه صادر می‌شود. دارندگان این ویزا همچنین از امکان ۲۰ ساعت کار همراه با تحصیل در هفته برخوردار می‌شوند. این امکان در سال اول فقط برای کار در محوطه دانشگاه است و بعد از سال اول می‌توانید بیرون از محوطه دانشگاه به کار در مشاغل مختلف بپردازید.

ویزای F1 برای شخص دانشجو و ویزای F2 مناسب افرادی است که بخواهند همسر یا فرزندان زیر ۲۱ سال خود را نیز به آمریکا بیاورند. ویزای F2 وابسته به ویزای F1 است و در صورتی که ویزای F1 که متعلق به شخص دانشجو است، باطل شود، ویزای F2 نیز باطل می‌شود.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی آمریکا

دریافت ویزای تحصیلی آمریکا نیازمند این است که شما از شرایط این ویزا برخوردار باشید. بعد از اطمینان از شرایط می‌توانید مراحل دریافت آن را دنبال کنید. از مزایای ویزای تحصیلی آمریکا یکی هم این است که در بدترین شرایط سیاسی و روابط بین دو دولت آمریکا و ایران، برقرار بوده است. شرایط دریافت این ویزا را بررسی می‌کنیم.

پذیرش دانشگاه

مهم‌ترین شرط دریافت ویزای تحصیلی آمریکا این است که شما بتوانید از یک دانشگاه در آمریکا در زمینه تحصیلی مورد نظر خود، مانند رشته فیزیوتراپی، اپلای یا نامه پذیرش بگیرید. این مدرک غیر قابل انتقال به غیر است و موسسه آموزشی را نیز نمی‌توانید بدون هماهنگی‌های لازم عوض کنید. برخی از نکات لازم در این زمینه را می‌خوانیم؛

 • بررسی کنید که موسسه مورد نظر دانشجویان بین‌المللی از اتباع ایرانی را پذیرش می‌کند یا خیر
 • مدرک زبان مورد نظر دانشگاه را بپرسید
 • درباره امکانات و تجهیزات آموزشی دانشگاه تحقیق کنید
 • درباره رتبه دانشگاه را از نظر رتبه‌بندی داخلی و خارجی تحقیق کنید
 • در مورد شرایط خوابگاه و شهریه تحقیق کنید
 • رزومه تحصیلی کامل خود را تهیه کنید

شرایط سنی

ویزای تحصیلی آمریکا دارای شرط سنی ویژه‌ای نیست و این یکی از مزایای این ویزا است. با این وجود باید دارای مدرک تحصیلی دیپلم باشید و دست کم ۱۷ سال سن داشته باشید؛ بنابراین دغدغه‌ای در ارتباط با محدودیت سنی نخواهید داشت.

تمکن مالی

یکی از شرایط مهم برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا، اثبات تمکن مالی است. این شرط به این معنا است که دانشجو می‌تواند دست کم برای مدت یک سال از عهده هزینه‌های تحصیلی خود برآید؛ هزینه‌هایی مانند: هزینه‌های اقامتی، خورد و خوراک، بیمه و شهریه. مبلغ تمکن مالی بستگی به عوامل متعددی دارد که عبارتند از:

 • شهریه دانشگاه مورد نظر
 • مقطع تحصیلی
 • رشته مورد نظر
 • ایالتی که دانشگاه در آن واقع شده است

از سوی دیگر در زمان دریافت پذیرش تحصیلی، فرمی با عنوان فرم I-20 برای شما ارسال می‌شود که هزینه سالانه تحصیل در آن ذکر شده است. اسناد ملکی و میزان گردش حساب بانکی نشان دهنده تمکن مالی شما خواهد بود.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی آمریکا

برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا اقدامات مهمی وجود دارد که بر اساس نوع و کیفیت ویزا، پرونده مهاجرتی و شرایط دانشجو اندکی متفاوت است. حتی برخی اقدامات نادرست و نابهنگام در مراحل دریافت ویزا ممکن است شما را خسارت مالی یا حتی ریجکت شدن مواجه کند؛ بنابراین پیشنهاد ما استفاده از خدمات مشاوره موسسات مهاجرتی مانند: موسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری است. در ادامه برخی از این مراحل را با هم مرور می‌کنیم:

 • دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌هایی که مورد تایید برنامه سامان‌دهی دانشجویان و گردشگران آمریکا باشد. این برنامه با عنوان SEVP خوانده می‌شود
 • ثبت اطلاعات هویتی و مهاجرتی در سامانه SVIS یا سامانه ثبت اطلاعات دانشجویان گردشگران آمریکا؛ ثبت اطلاعات در این سامانه دارای کارمزدهایی است
 • صدور فرم I-20 و تعیین مبلغ تمکن مالی از سوی دانشگاه مورد و اثبات تمکن مالی از سوی متقاضی پذیرش تحصیلی
 • تکمیل مراحل آنلاین درخواست برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا
 • دریافت نوبت و آماده شدن برای مصاحبه حضوری
 • رجوع به سفارت آمریکا در یکی از کشورهای همسایه و انجام مصاحبه

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا

همانطور که گفته شد برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا ابتدا واجد شرایط آن باشید تا بتوانید مراحل دریافت ویزا را آغاز کنید. در این بین شما باید مدارک خود را کامل کنید. این مدارک شامل مدارک هویتی و مدارک تحصیلی و مالی می‌شوند که عبارتند از:

 • پاسپورت متقاضی با تاریخ اعتبار دست کم شش ماه بیش از زمان مورد نظر برای اقامت در آمریکا
 • تمام پاسپورت‌های قدیمی
 • مدارک وضعیت مالی در دوران تحصیل در آمریکا
 • دو قطعه عکس رنگی جدید و از هرکدام یک نسخه فیزیکی و یک نسخه دیجیتالی
 • تمامی مدارک تحصیلی به‌همراه نمرات آزمون
 • مدارک یا گواهینامه‌هایی از مدارسی که در آن‌ها تحصیل کرده‌اید
 • فرم چاپ شده I-20
 • رسید پرداخت کارمزدهای SEVIS
 • رسید ثبت پرونده آنلاین با عنوان فرم DS-160

هزینه‌های دریافت ویزای تحصیلی آمریکا

هزینه‌های اخذ ویزای تحصیلی آمریکا به هزینه‌های ثابت مانند هزینه مدارک و فرم‌ها و هزینه‌های متغیر تقسیم می‌شوند. برای مثال شما برای مصاحبه باید به یکی از کشورهای همسایه ایران که سفارت آمریکا در آن‌ها فعال است، مسافرت کنید؛ کشورهایی مانند: ترکیه، ارمنستان یا امارات؛ و این سفر هزینه‌های مورد نظر و گاه متغیر خود را دارد.

تحصیل در رشته فیزیوتراپی در آمریکا یک رویا نیست

تحصیل فیزیوتراپی در آمریکا

تحصیلات دانشگاهی در آمریکا رویای بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان ایرانی است؛ تیم وکلای مهاجرتی و مشاوران موسسه مهرآیین مخبری به شما اطمینان می‌دهند، تحقق این رویا ممکن است. کافی است ابتدا در این زمینه تحقیقات کافی داشته باشید و شرایط لازم را برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های آمریکا و دریافت ویزای تحصیلی آمریکا را فراهم کنید.

برای آن‌که اقدامات شما در این مسیر به‌درستی برنامه‌ریزی شوند و درهای بسته به روی شما گشوده شود٬ پیشنهاد می‌کنیم از طریق سایت موسسه مهرآیین مخبری با مشاوران مجرب ما تماس بگیرید تا تمامی آگاهی‌های لازم در این زمینه به شما داده شود. وکلای مهاجرتی ما در تمامی روندهای مهاجرت تحصیلی در آمریکا با شما همراه خواهند بود.

4 دیدگاه دربارهٔ «تحصیل رشته فیزیوتراپی در آمریکا»

 1. لادن هدایتی

  سلام من برای تحصیل رشته ی فیزیوتراپی در آمریکا میخواستم اقدام کنم ، آیا شما این خدمات رو ارایه میدین ؟ ممنون

 2. سلام ، برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی در آمریکا چقدر باید سالانه هزینه بشه؟ و برای دکتری میشه اقدام کرد؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا