دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
تحصیل در مقطع پسا دکتری در آمریکا

تحصیل پست دکترا در آمریکا

آخرین بروزرسانی: 8 خرداد 1402

ایالات متحده آمریکا را می‌توان یکی از اصلی‌ترین انتخاب‌های متقاضیان تحصیل پست دکترا دانست. این کشور در حال حاضر با بیش از 150 دانشگاه برتر از نظر رتبه بندی‌های بین المللی که در خود جای داده است، شرایط تحصیلی بسیار ایده آلی را برای تحصیل در تمامی مقاطع از جمله تحصیل پست دکترا در آمریکا فراهم کرده است.

اصلی‌ترین وجه تمایز میان تحصیل فوق دکترا در آمریکا با دیگر کشورهای جهان، ارائه برنامه‌های تحصیلی کاملا انعطاف پذیر است که رویکردی بسیار ساختاریافته و هدفمند برای داشتن تحقیقات و کار روی مقالات را دارا می‌باشد. در دوره پست دکترا در آمریکا دانشجویان می‌توانند از منابع و امکانات موجود در دانشگاه خود به شکلی بهینه برای پشبرد اهداف تحقیقاتی خود استفاده کنند.

در همین راستا نیز تصمیم گرفتیم در این مقاله به بررسی شرایط تحصیل در دوره پست دکترا در آمریکا و نحوه اپلای برای گرفتن فوق دکترا در آمریکا بپردازیم. پس اگر شما نیز به دنبال یک آموزش گام به گام برای آشنایی با نحوه تحصیل پسا دکترا در آمریکا هستید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تحصیل پست دکترا در آمریکا

تحصیل در مقطع فوق دکترا برای دانشجویانی که به تحقیقات در حوزه تحصیل خود علاقه مند هستند، یکی از بهترین انتخاب‌ها به شمار می‌رود. عموماً هدف اصلی از ارائه برنامه تحصیل پست دکترا در آمریکا ایجاد یک شرایط مناسب برای دنبال کردن تحقیقات و به اشتراک گذاشتن نتایج این تحقیقات نوآورانه با به انتشار گذاشتن آن است.

تحصیل پست دکترا در آمریکا

در بسیاری از رشته‌های تحصیلی نیاز است که دانشجویان دکترا برای دریافت مدکر فوق دکترا خود نیز اقدام نمایند تا بتوانند به عنوان مدرس در دانشگاه فعالیت داشته باشند. چرا که گذراندن دوره پست دکترا به آنها کمک می‌کند تا بتوانند مهارت‌ها و تجربه‌های خود را بهبود ببخشند و بتوانند از این طریق به یک مدرس ارزنده در سطح آکادمیک تبدیل شوند.

مزیت‌های تحصیل پسا دکتری در آمریکا

در حال حاضر بیش از 1 میلیون دانشجو بین المللی از سرتاسر جهان برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی به کشور آمریکا سفر کرده‌اند و هر ساله نیز بر تعداد آنها افزوده می‌شود. اما یکی از بهترین و درخشان‌ترین مقاطع تحصیلی که در دانشگاه‌های آمریکا ارائه می‌شود، مقطع پست دکترا است. چرا که سیستم آموزشی آمریکا دارای مزیت‌های بسیار زیادی است که باعث ایجاد یک تمایز چشمگیر میان دانشگاه‌های این کشور و دیگر کشورهای جهان شده است. برخی از اصلی ترین مزیت‌های تحصیل پست دکترا در آمریکا عبارت است از:

_ ایجاد یک شرایط تحصیلی مناسب: شاید در ابتدا با بررسی شرایط تحصیل فوق دکتری در آمریکا این ذهنیت برای شما ایجاد شود که در مقایسه با دیگر کشورها قرار است مدت زمان بیشتری را برای گذراندن این دوره صرف نمایید. اما این موضوع نه تنها یک اتفاق منفی نیست که برای دانشجویی که قصد دارد تحقیقات گسترده‌ای را در زمینه موضوع مورد بررسی خود داشته باشد، این مورد بهترین اتفاقی است که می‌تواند رخ دهد. چرا که شما می‌توانید بدون نگرانی و تلاش برای ارائه سریع پروپوزال و پایان نامه خود، به خوبی تحقیقات خود را دنبال کرده و با داشتن بازدهی بالاتر، نتایج واقعی و هدفمندی را به دست بیاورید.

_ داشتن ارتباطات جهانی گسترده: سالانه تعداد زیادی از محققان برای ادامه تحصیل در مقطع پست دکترا به کشور آمریکا سفر کرده و تحقیقات و پژوهش‌های خود را در بستر ارائه شده در این کشور دنبال می‌کنند. همین امر نیز سبب می‌شود تا شما بتوانید با بهترین‌های حوزه فعالیت خود در ارتباط بوده و روابط کاری خود را گسترش دهید.

_ ایجاد بستر مناسب برای پرورش خلاقیت و نوآوری: کشور آمریکا همواره به دنبال ایجاد شرایطی مناسب برای نخبگان و استعدادهای بزرگ است و حمایت همه جانبه از دانشجویان پست دکترا در آمریکا و حمایت از تحقیقات و پژوهش‌های متقاضیان به خوبی بیانگر این گفته است.

_ ارائه فرصت‌های تحصیلی ایده آل: آمریکا بیش از 50 ایالت داشته و در هر یک از آنها تعداد زیادی از بهترین دانشگاه‌ها و موسسات علمی قرار گرفته است. همین گستردگی نیز سبب شده است تا متقاضیان تحصیل پست دکترا در آمریکا بتوانند به راحتی دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کرده و یک دوره تحصیلی بسیار ایده آل و هدفمند را در این کشور دنبال نمایند.

_ امکان دریافت ویزای کاری و اقامت دائم: بعد از اتمام دوره پسا دکتری در آمریکا، متقاضیان می‌توانند جذب بازار کار شده و با دریافت ویزای کاری به راحتی اقامت این کشور را دریافت نمایند. حتی این امکان برای بسیاری از افراد وجود دارد که بعد از اتمام تحصیلات فوق دکترا خود در همان دانشگاهی که مشغول تحصیل بوده‌اند، باقی مانده و به عنوان مدرس فعالیت داشته باشند.

شرایط تحصیل پست دکترا در آمریکا

به طور معمول اگر شما قصد دارید برای تحصیل پسا دکترا در آمریکا اقدام نمایید، بهتر است یکسری شرایط و ویژگی‌های اولیه را داشته باشید. در چنین حالتی احتمال پذیرفته شدن درخواست شما توسط دانشگاه مورد نظرتان بسیار زیاد خواهد بود. در ادامه به برخی از اصلی‌ترین آنها اشاره خواهیم کرد:

 1. فرد متقاضی باید توانسته باشد طی 5 سال مدرک دکترا یا معادل آن را از یکی از دانشگاه‌های معتبر و مورد قبول دریافت نموده باشد. البته افرادی که پایان‌نامه خود را نیز ارائه داده‌اند و منتظر دریافت مدرک خود هستند نیز می‌توانند برای تحصیل پست دکترا در آمریکا اقدام نمایند.
 2. عموماً محدودیت سنی خاصی برای تحصیل در دوره فوق دکتری وجود ندارد اما اگر فرد متقاضی دارای سن کمتر از 35 سال باشد، شرایط خیلی بهتری را برای پذیرفته شده در این دوره و دریافت کمک‌های مالی بیشتر خواهد داشت.
 3. شما باید قبل از ارائه درخواست برای تحصیل پست دکترا در آمریکا یک رزومه تحصیلی و تحقیقاتی بسیار قوی داشته باشید. هر چقدر که مهارت‌ها و مقالات منتشر شده از شما در مجله‌های بین المللی بیشتر باشد، شانس پذیرفته شدن شما نیز افزایش پیدا می کند.
 4. شما باید یک موضوع تحقیقاتی بسیار مناسب و هدفمند را در نظر گرفته و در هنگام درخواست برای ادامه تحصیل در مقطع پسا دکترا در آمریکا به آن اشاره کرده و چشم اندازهای پیش رو را به خوبی نشان دهید.
 5. موضوع دیگری که می‌تواند روی شانس پذیرفته شدن شما در دوره پست دکترا در آمریکا نقش موثری را داشته باشد، حمایت از سمت اساتید دوره دکترا است. شما می‌توانید از اساتید خود توصیه نامه دریافت کرده و در هنگام اپلای برای تحصیل فوق دکتری از این توصیه نامه استفاده نمایید.

 

همچنین بخوانید: تحصیل در مقطع پست دکترا در کانادا

نحوه اپلای برای پست دکترا در آمریکا

به منظور اقدام برای تحصیل در مقطع پست دکترا در آمریکا شما می توانید به روش‌های مختلفی اقدام نمایید. یکی از رایج ترین روش‌ها مکاتبه مستقیم با دانشگاه‌های آمریکا و دریافت پذیرش از یکی از آنها می‌باشد. اما در کنار این روش نیز امکان اقدام از طریق مراکز تحقیقاتی بین المللی یا حتی مراجعه به وب سایت‌های ارائه دهنده لیست پیشنهادهای شغلی پسا دکتری نیز برای شما فراهم شده است.

تحصیل پست دکترا در آمریکا

شما می‌توانید به یکی از این روش‌ها رزومه خود را برای دانشگاه و استاد مورد نظر خود ارسال نمایید و به صورت مستقیم با آنها در تعامل باشید. در نهایت نیز می‌توان گفت که اگر شما از رزومه خوبی برخوردار باشید و بتوانید نظر یکی از اساتید دانشگاه مورد نظر خود را به پروژه تحقیقاتی خود جلب نمایید، خیلی راحت می‌توانید فرآیند مربوط به ادامه تحصیل در مقطع فوق دکتری را دنبال نمایید و در کنار ادامه تحصیل در بهترین دانشگاه‌های آمریکا، درآمدزایی نیز داشته باشید.

مدارک لازم برای تحصیل فوق دکترا در آمریکا

به منظور اپلای برای تحصیل پست دکترا در آمریکا شما باید مدارک مشخصی را تهیه نموده و برای دانشگاه مورد نظر خود ارسال نمایید. مدارک مورد نیاز ممکن است با توجه به خط مشی‌های هر دانشگاه متفاوت باشد اما به طور معمول از شما خواسته می‌شود تا مدارک زیر را در هنگام ثبت درخواست خود نیز ارسال نمایید:

 • ارائه کپی مدرک دکترا یا معادل آن
 • ارائه کپی پاسپورت
 • داشتن یک پروپوزال تحقیقاتی برای تحقیق و پژوهش روی آن در دوره پست دکترا
 • ارائه مدارک مربوط به داشتن پشتیبان مالی
 • ارائه مدارک مربوط به بورسیه دریافتی
 • داشتن ارتباط و دریافت تاییدیه از یکی از اساتید مشغول در دانشگاه مورد نظر
 • ارائه توصیه نامه از یکی از اساتید خود
 • ارسال انگیزه نامه
 • داشتن یک رزومه تحصیلی و کاری بسیار قوی

لیست دانشگاه‌های برتر آمریکا

دانشگاهی که شما برای ادامه تحصیل خود به ویژه تحصیل در مقطع پست دکترا انتخاب می‌کندی، نقش بسیار مهمی در آینده کاری و شخصی شما خواهد داشت. به همین دلیل نیز توصیه می‌شود قبل از تصمیم گیری درباره ادامه تحصیل در مقطع فوق دکترا به خوبی درباره دانشگاه‌های برتر تحقیق نمایید.

تعداد بسیار زیادی از دانشگاه‌های برتر جهان در آمریکا هستند و همین امر نیز باعث می‌شود تا بسیاری از متقاضیان به دنبال ادامه تحصیل در مقطع پست دکترا در آمریکا باشند. در ادامه به معرفی 10 تا از بهترین دانشگاه‌های آمریکا از نظر رتبه بندی های جهانی و بین المللی خواهیم پرداخت که به طور قطع تحصیل پست دکترا در یکی از این دانشگاه‌ها می‌تواند آینده شغلی شما را متحول کند:

 • دانشگاه هاروارد (Harvard University)
 • دانشگاه استنفورد (Stanford University)
 • دانشگاه صنعتی ماساچوست (Massachusetts Institute of Technology)
 • دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (University of California, Berkeley)
 • دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (University of California, Los Angles)
 • دانشگاه ییل (Yale University)
 • دانشگاه کلمبیا (Columbia University)
 • دانشگاه پرینستون (Princetion University)
 • دانشگاه نیویورک (NewYork University)
 • دانشگاه پنسیلوانیا (University of Pennsylvania)

مدت زمان دوره پست دکترا در آمریکا

هیچ مدت زمان شخصی برای بازه تحصیل پست دکترا در آمریکا تعیین نشده است و اینکه یک دوره چقدر زمانبر باشد به فاکتورهای مختلفی مثل برنامه ریزی‌های دانشگاه، کشور میزبان و بودجه تعیین شده بستگی دارد. البته به طور معمول گفته می‌شود که بازه تحصیلی فوق دکترا 2 تا 3 سال می‌باشد اما در برخی از شرایط نیز می‌توان آن را تمدید نمود. متقاضیان می‌توانند قبل از درخواست برای دریافت سمت شغلی به عنوان هیئت علمی چندین بار در دوره‌های پست دکترا شرکت کرده و تحقیقات خود را انجام دهند.

تحصیل پست دکترا در آمریکا

اما موضوع قابل توجه در خصوص تحصیل در مقطع فوق دکترا در آمریکا این است که در بسیاری از کشورهای جهان محدودیت زمانی برای تعداد کل سال‌هایی که یک دانشجو می تواند برای تحصیل پسا دکترا اقدام نماید، محدودیت تعیین کرده‌اند و به عنوان مثال در کشور کانادا یک متقاضی تنها می‌توان تا حداکثر 5 سال در دوره‌های مختلف فوق دکترا شرکت نماید. اما تحصیل پست دکترا در آمریکا هیچگونه محدودیتی ندارد و دانشجو تا هر زمان که تمایل داشته باشد می‌تواند در دوره‌های مختلفی که در این کشور برگزار می‌شود، شرکت نماید.

هزینه تحصیل فوق دکترا در آمریکا

با توجه به نقش موثری که تحصیل پست دکترا در آمریکا یا سایر کشورهای جهان روی بالا رفتن سطح دانش عمومی جهان و پروش نخبه ها و استعدادها دارد، تلاش می‌شود تا به روش‌های مختلفی متقاضیان این دوره تامین مالی شوند. برخی از این متقاضیان به استخدام دانشگاه یا یک شرکت درآمده و بدین ترتیب با دریافت حقوق هزینه‌های تخصیل خود را نیز تامین می‌کنند. برخی دیگر نیز از بورسیه‌های تحصیلی که ارائه می‌شود برای دنبال کردن تحصیل فوق دکترا خود در آمریکا استفاده می‌کنند.

تحصیل پست دکترا در آمریکا

اما در نهایت باید توجه داشت که تحصیل پست دکترا در آمریکا یا هر کشور دیگری در واقع نوعی استخدام به شمار می‌رود و شما در این دوران تمامی هزینه‌های تحصیل یا زندگی خود را به صورت کامل دریافت می‌کنید. این امر نیز به دلیل اتفاق می‌افتد که شما بتوانید با خیال راحت و بدون هیچگونه نگرانی در خصوص مسائل مالی به تحقیق و پژوهش پرداخته و به نتایج مناسبی در بحث تحقیقاتی خود دست پیدا کنید. دستمزد دریافتی در صورت تحصیل پست دکترا در آمریکا چیزی بین 16830 تا 150830 می‌باشد که شرایط مناسبی را برای متقاضی به منظور داشتن یک زندگی نرمال در کشور آمریکا فراهم می‌کند.

تحصیل در آمریکا با موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

پاسخ به مهم ترین سوالات شما در خصوص تحصیل پست دکترا در آمریکا

آیا بعد از تحصیل پست دکترا در آمریکا می‌توان اقامت این کشور را گرفت؟

بله. به طور معمول بعد از گذراندن دوره فوق دکترا در آمریکا شانس زیادی برای دریافت اقامت دائم و پیدا کردن کار مناسب مثل تدریس در دانشگاه‌های این کشور خواهید داشت.

فرق تحصیل دکترا با پست دکترا چیست؟

دکترا در واقع مدرکی است که بعد از گذراندن یک دوره تحصیل و ارائه پایان نامه به متقاضی ارائه می‌شود. اما در دوره پست دکترا شما به صورت موقت در یکی از دانشگاه‌ها یا موسسات مشغول به کار شده و حقوق دریافت می‌کنید و در این برهه نیز به تحقیق و پژوهش می‌پردازید.

آیا می‌توان بدون داشتن مدرک دکترا برای تحصیل پست دکترا در آمریکا درخواست ارسال نمود؟

خیر. شما نمی‌توانید بدون داشتن مدرک دکترا برای فوق دکترا اقدام نمایید. شما باید حتما پایان نامه دکترا خود را ارائه داده و دفاع کرده‌ باشید.

دوره پسا دکترا به طور معمول چقدر طول می‌کشد؟

عموماً گفته می‌شود که این دوره بین 2 تا سال است اما در صورت نیاز و با موافق دانشگاه می‌تواند آن را تمدید کرده و افزایش داد.

آیا در صورت شرکت در دوره پسا دکترا در آمریکا حقوق دریافت می‌کنیم؟

بله. این دوره در واقع نوعی استخدام موقت است و شما در صورت تحصیل پست دکترا در آمریکا می‌توانید درآمد ماهانه خوبی را داشته باشید.

آیا پذیرش برای تحصیل فوق دکتری در آمریکا سخت است؟

خیر. اگر شما رزومه خوبی داشته باشید و بتوانید توانایی‌های خودتان را به عنوان یک نخبه نشان دهید، به راحتی می‌توانید از بهترین دانشگاه‌های آمریکا پذیرش بگیرید.

آیا افرادی که در دوره پست دکترا در آمریکا شرکت می‌کنند، دانشجو به حساب می‌آیند؟

خیر. تحصیل در مقطع فوق دکترا در آمریکا در واقع یک نوع استخدام شدن به صورت موقت است. به همین دلیل نیز نمی‌توان این افراد را دانشجو به حساب آورد.

آیا بعد از دریافت مدرک پست دکترا می‌تواند به راحتی به تدریس در دانشگاه پرداخت؟

این موضوع به توانمندی‌های شما بستگی دارد و هر چقدر که قبل از ورود به دوره فوق دکترا و در همان دوره عملکرد علمی و تحقیقاتی بهتری را داشته باشید، شانس بیشتری را نیز برای متقاعد کردن دانشگاه‌ها برای استخدام خود به عنوان استاد خواهید داشت.

اپلای کردن برای تحصیل پست دکترا در آمریکا یکی از اصلی‌ترین اقداماتی است که یک محقق می‌تواند برای بهبود مهارت‌های علمی و تحقیقاتی خود داشته باشد. چرا که در واقع کشور آمریکا یکی از بهترین کشورهایی است که شرایط تحصیل فوق دکتری را در دانشگاه‌ها و موسسات خود فراهم کرده است و به صورت همه جانبه از افرادی که در این دوره شرکت می‌کنند، حمایت می‌کند.

شما می‌توانید برای شرکت در دوره فوق دکترا در آمریکا اقدام کرده و در کنار دریافت حقوق پسا دکتری در آمریکا و تامین نیازهای مالی خود به عنوان یک محقق ساکن در این کشور، تحقیق و پژوهش کرده و توانمندی‌های خود را افزایش دهید. این امر در نهایت سبب می‌شود تا شرایط خیلی بهتری را برای پیدا کردن شغل مناسب با توانایی‌های خود و دریافت اقامت کشور آمریکا داشته باشید.

2 دیدگاه دربارهٔ «تحصیل پست دکترا در آمریکا»

 1. من دارای مدرک PhD با سابقه تدریس در ایران هستم اکنون در آمریکا هستم و علاقمندم پست دکتری بخوانم آیا می توانم با دکتر مهر آیین مخبری تماس تلفنی یا ارتباط با ایمیل داشته باشم ؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا