دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
تحصیل در مدارس کانادا

تحصیل در مدارس کانادا

آخرین بروزرسانی: 19 تیر 1402

تحصیل در مدارس کانادا می‌تواند زمینه ساز آینده ای درخشان فرزاندان شما باشد.کانادا کشوری امن و زیبا در شمال قاره آمریکا است که در سالیان اخیر سرمایه‌گذاری‌های بسیاری در نظام آموزشی خود انجام داده است. کانادا با توجه به همسایه بودن با ایالات متحده آمریکا تاثیرات بسیاری از این کشور پذیرفته است و سعی دارد کیفیت سیستم آموزشی خود را به سطح نظام آموزشی کشور آمریکا برساند.

تحصیل در کانادا در سالیان اخیر، یکی از محبوب‌ترین گزینه‌های تحصیلی نزد شهروندان ایرانی بوده است. مهاجرت تحصیلی به کانادا مزایای بسیاری دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به کیفیت بالای آموزشی، برگزاری رویدادهای علمی و برنامه‌های خاص ورزشی اشاره کرد. در این مقاله با موسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری همراه باشید تا به بررسی هزینه‌ها و شرایط تحصیل در مدارس کانادا بپردازیم.

تحصیل در مدارس کانادا

مزایای تحصیل در مدارس کشور زیبای کانادا

تحصیل در تمامی مقاطع کشور کانادا به خصوصی مقاطع پیش از دانشگاه نکات برجسته زیادی دارد. از این نکات می‌توان به کیفیت بالای نظام آموزشی کانادا، وجود برنامه‌های متعدد تحصیلی برای دانش‌آموزان و برگزاری رویدادهای علمی، تفریحی اشاره کرد. در صورتی که همچنان برای تحصیل در مدارس کانادا دودل هستید، در ادامه پنج دلیل مثبت برای تحصیل در این کشور را برای شما عزیزان ذکر کرده‌ایم.

هزینه‌های تحصیلی مقرون به صرفه

تحصیل در کشور کانادا در میان کشورهای انگلیسی زبان به عنوان مقرون به صرفه‌ترین کشور انتخاب شده است. این کشور با توجه به کیفیت بالای تحصیل دارای هزینه‌های کمی است که مهم‌ترین مزیت تحصیل در مدارس کانادا به شمار می‌رود. بودجه شما هر چقدر که باشد می‌توانید یک مدرسه یا کالج سطح بالا در این کشور پیدا کنید. همچنین شما می‌توانید با تحصیل در شهرهای کم‌ جمعیت کانادا هزینه‌های زندگی خود را حداقل برسانید.

تحصیل به زبان انگلیسی و فرانسوی

یکی از ویژگی‌های بسیار جذاب مدارس کشور کانادا، تحصیل به دو زبان زنده دنیا یعنی انگلیسی و فرانسوی است. دانش‌آموزان می‌توانند با توجه به مدرسه انتخابی خود بدون مدارک زبان معتبر انگلیسی و یا فرانسوی مشغول به تحصیل شوند.

فرهنگ بالای مردم کانادا

کشور کانادا در آمار سایت‌های معتبر به عنوان برترین کشور جهان از نظر افراد تحصیل کرده قرار گرفته است. این آمار به خوبی نشان دهنده این است که در میان مردم کانادا، تحصیل از چه جایگاهی برخوردار است و چه میزان به این موضوع اهمیت می‌دهند. فرهنگ عالی مردم کانادا یک تجربه تحصیلی بی‌نظیر نصیب فرزندان‌تان می‌کند.

آینده‌ای روشن برای کار و زندگی

به گزارش سایت ادجو کانادا (Educanada)، در سالیان اخیر تحقیقات زیادی برای تحصیل در مدارس کانادا صورت گرفته است. نتیجه این تحقیقات نشان داده است که بیشتر دانش‌آموزانی که از مدارس یا کالج‌های کانادا فارغ‌التحصیل می‌شوند، بهترین نتیجه را در تحصیلات دانشگاهی خود کسب می‌کنند و می‌توانند در بهترین موقعیت‌های کاری اشتغال یابند.

کیفیت بالای مدارس در کانادا

از مهم‌ترین نکات تحصیلی برای والدین کیفیت مدارس در کشور مورد نظر است. دولت کانادا با توجه به سرمایه‌گذاری‌های بسیار خود در چندین سال گذشته توانسته است، سطح سیستم آموزشی و مدارس این کشور را به کشورهای برتر دیگر مانند انگلیس و آمریکا برساند. بنابراین با خیالی آسوده از کیفیت فوق‌العاده تحصیل در مدارس کانادا فرزندان خود را در این مدارس ثبت نام کنید.

نظام آموزشی کشور کانادا

اکنون وقت آن رسیده است که با نظام آموزشی در کشور کانادا آشنا بشویم. به طور کلی سیستم آموزشی در کشور کانادا بدین صورت است که تحصیل از سن پنج تا شش سالگی آغاز می‌شود و تا 12 سالگی ادامه دارد، این دوره 12 ساله را با نام K-12 نیز می‌شناسند. دانش‌آموزان به هنگام تحصیل در این دوره پنج روز در هفته باید در مدارس حاضر شوند. تحصیل در مدارس کانادا به دو زبان انگلیسی و فرانسوی ممکن است. دانش‌آموزان می‌توانند با هزینه‌های یکسان به یکی از این دو زبان مشغول به تحصیل شوند.

ثبت نام در مدارس کانادا از اواخر ماه آگوست (August) تا اوایل ماه ژوئن (June) ادامه دارد. دانش‌آموزان خارجی و داخلی باید در این بازه زمانی ثبت نام به عمل بیاورند. در کشور کانادا موسسه‌های آموزشی دولتی و خصوصی وجود دارند که برخی از آن‌ها در زمینه‌های تخصصی دروس خود را ارائه می‌کنند. از این موسسه‌ها می‌توان به موسسات فنی (Community colleges) و یا کالج‌های فنی حرفه‌ای (Career colleges) اشاره کرد. سیستم آموزشی کشور کانادا به صورت مسئولت استانی می‌باشد و تحت نظارت قانون اساسی و دولت فدرال این کشور است. به عبارت دیگر تفاوت‌های بسیاری در نظام آموزشی استان‌های مختلف این کشور وجود دارد.

نظام آموزشی مقطع دبستان در کشور کانادا

نظام آموزشی کشور کانادا در مقطع دبستان از سطح یک تا هشت است. این سطوح از شش یا هفت سالگی آغاز می‌شوند و تا 13 یا 14 سالگی ادامه دارند. این دوره که با نام Elementary شناخته می‌شود، در برخی از استان‌ها مانند استان انتاریو (Ontario) دوره‌های پیش دبستانی نیز با نام‌های Senior SK و Junior JK برگزار می‌شوند. لازم به ذکر است که این دوره‌ها اختیاری هستند.

مقطع راهنمایی در کشور کانادا به دنباله مقطع دبستان است و به طور معمول سنین 13 و 14 سال باید در این مقطع تحصیل کنند. البته همانطور که گفته شد قوانین نظام آموزشی در استان‌های مختلف کانادا با یکدیگر متفاوت است. برای مثال دوره راهنمایی در بیشتر استان‌ها از 12 تا 15 سالگی است. با توجه به متفاوت بودن سیستم آموزشی در استان‌های مختلف کانادا مدارسی در این کشور وجود دارند که به پسران و دختران به صورت جداگانه تدریس می‌کنند. این مدارس بیشتر بر پایه مفاهیم دینی تکیه دارند.

مقایسه نظام آموزشی کشور کانادا با آمریکا

همانطور که احتمالا می‌دانید نظام آموزشی در کشور آمریکا به عنوان یکی از بهترین نظام‌های آموزشی در جهان شناخته می‌شود. کانادا و آمریکا هر دو دارای سیستم آموزشی بسیار با کیفیتی هستند که دارای چندین تفاوت اصلی هستند. در این بخش قصد داریم تا تفاوت‌های اصلی میان نظام آموزشی کشور آمریکا با کشور کانادا بپردازیم. برخی از تفاوت‌های اصلی میان سیستم آموزشی این دو کشور، میزان حقوق بیشتر معلمان در کانادا، سیستم معدل و نمره‌دهی و اهمیت متفاوت اجتماعی موسیقی و ورزش است.

در ادامه به بررسی برخی از این تفاوت‌ها خواهیم پرداخت:

 • حقوق بیشتر معلمان در کانادا: حقوق معلمین و اساتید در کشور کانادا به طور میانگین بیشتر از اساتید کشور آمریکا است. در واقع کانادا در میان برترین کشورهای جهان از نظر حقوق معملین قرار دارد. متوسط درآمد معلمان دوره ابتدایی در کشور کانادا برابر با 67 هزار دلار در سال است
 • مدرسه‌های کانادا امن‌تر هستند: به گزارش خبرگزاری معروف سی‌ان‌ان (CNN reports) از سال 2009 در 288 مدرسه آمریکا تیراندازی اتفاق افتاده است؛ اما در کشور کانادا تنها در دو مدرسه این اتفاق افتاده است
 • سیستم آموزشی در کانادا توسط دولت اداره نمی‌شود: یکی دیگر از تغییرات اساسی نظام آموزشی کشورهای کانادا و آمریکا این است که در کانادا نظام آموزشی توسط یک سازمان اداره نمی‌شود. در این کشور قوانین و مقررات سیستم آموزشی بر خلاف کشور آمریکا توسط هر استان مدیریت می‌شود

شرایط کلی تحصیل در مدارس کانادا

شرایط تحصیل در کشور کانادا با توجه به استان مورد نظر متفاوت می‌باشد. با این حال تحصیل در این کشور شرایط خاصی ندارد که برای دانش‌آموزان تحصیل در کانادا را سخت کند. در حقیقت دولت این کشور شرایطی را فراهم کرده است که تحصیل افراد زیر 17 سال در کانادا به صورت آسان انجام شود. برای مثال دانش‌آموزان می‌توانند به منظور تحصیل در کشور کانادا برای سرپرستان خود نیز ویزای همراه دریافت کنند. پیشنهاد می‌شود که در صورت انتخاب یکی از مدارس کانادا برای تحصیل فرزندان خود با مسئولین آن مدرسه ارتباط بگیرید تا از قوانین آن مدرسه کاملا آگاه شوید.

در صورتی که قصد تحصیل در مقاطع دبستان و متوسطه را دارید باید شش ماه زودتر برای این کار اقدام کنید. افرادی هم که برای تحصیل در دوره پیش دانشگاهی قصد تحصیل دارند باید حدود یک سال پیش از شروع تحصیلی نسبت به دریافت پذیرش اقدام کنند. برای پذیرش در مدارس کشور کانادا نیازی به مدرک زبان نیست و شما باید مدارک تحصیلی پیشین فرزندان خود را برای مدرسه مورد نظر ارسال کنید. البته یک آزمون زبان در ابتدای ورود دانش‌آموز به این مدرسه گرفته خواهد شد که میزان تسلط ایشان را به زبان انگلیسی یا فرانسوی بسنجند.

برای دریافت اطلاعات زیر باید با مدیریت مدرسه تماس بگیرید تا بتوانید ادامه مراحل ثبت نام را انجام دهید:

 • هزینه پذیرش
 • هزینه شهریه
 • بیمه درمانی
 • اجاره خانه در آن استان
 • آزمون‌ زبان ورودی

شرایط تحصیل در مقطع دبستان

تحصیل در مقطع دبستان کشور کانادا یکی از بهترین گزینه‌های تحصیلی برای فرزندان‌تان است. تحصیل در این مقطع از شش تا هفت سال آغاز می‌شود که پیشنهاد می‌شود برای کسب اطلاعات بیشتر با مدیریت مدرسه مورد نظر تماس بگیرید. به دلیل تفاوت بالای مدارس ابتدایی در کشور کانادا شرایط خاصی برای تحصیل در هر کدام وجود دارد. به طور کلی برای تحصیل در مدارس ابتدایی کشور کانادا فرزندان شما باید دارای تسلطی کافی از زبان انگلیسی یا فرانسوی داشته باشند.

شرایط تحصیل در مقطع متوسطه

تحصیل در مقطع متوسطه کشور کانادا میان دانش‌آموزان خارجی محبوبیت خاصی دارید. این دوره که از سنین 12 تا 15 سال است دارای برنامه‌های متعدد و جذابی برای این دانش‌آموزان است. هزینه تحصیل در مدارس کانادا برای دانش‌آموزان 12 تا 15 سال از 23 تا 36 هزار دلار کانادا متفاوت است. برای دریافت پذیرش در مقطع متوسطه دانش‌آموزان باید به زبان انگلیسی تا مقدار دلخواهی تسلط داشته باشند.

تحصیل در مدارس کانادا

شرایط تحصیل در مقطع پیش دانشگاهی

تحصیل در مقطع پیش دانشگاهی کشور کانادا، دوره‌ای یک ساله است که دانش‌آموزان با ویزای کوتاه مدت نیز می‌توانند در این دوره شرکت کنند. دوره‌های پیش‌دانشگاهی که اغلب در کالج‌های معتبر این کشور برگزار می‌شوند، دانش‌آموزان می‌توانند آمادگی بالایی برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا به دست آورند. دوره‌های پژوهشی خاصی در این مقطع وجود دارد که دانش‌آموزان می‌توانند با توجه به علاقه خود در یکی از آن‌ها به صورت اختیار شرکت کنند.

تحصیل در مدارس کانادا

شرایط تحصیل پس از دریافت دیپلم در کانادا

پس از اتمام تحصیل در مدارس کشور کانادا می‌توانید در صورت برخورداری از نمرات خوب و عملکرد مناسب در مدرسه، برای دریافت پذیرش در دانشگاه‌های این کشور اقدام کنید. با این کار می‌توانید ویزای تحصیلی خود را تمدید کنید. در صورت پذیرش در دانشگاه‌های کشور کانادا والدین‌تان دیگر نمی‌توانند شما را در این کشور همراهی کنند و باید به کشور مبدا بازگردند. لازم به ذکر است که تحصیل در دانشگاه‌های کانادا اغلب نیاز به مدرک زبان معتبر انگلیسی مانند آیلتس و تافل دارند. شما می‌توانید برای دریافت این مدارک در آزمون‌های معتبری شرکت کنید که در مراکز معتبر این کشور برگزار می‌شوند.

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی در کشور کانادا

حتما در نظر داشته باشید که برای دریافت پذیرش و تحصیل در مدارس کانادا می‌بایست شش ماه زودتر اقدام کنید. برای دریافت پذیرش در مدارس و کالج‌های این کشور باید به سایت‌های رسمی استان‌های کانادا مراجعه کنید. با مراجعه به این سایت‌های می‌توانید اطلاعات و مشخصات مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی در کالج‌های آن استان را مشاهده کنید.

برای مثال برای دریافت پذیرش در یکی از مدارس استان انتاریو باید به سایت رسمی این استان مراجعه کنید. سپس باید بر روی گزینه ساخت اکانت (Create an Account) کلیک کنید. در این مرحله شما باید تمامی مدارک و مشخصات خواسته شده را وارد کنید. مدارکی مانند ریزنمرات و مدرک شناسایی باید به صورت ترجمه شده باشند. اسناد ترجمه شده را باید اسکن کنید و به صورت دیجیتال تبدیل کنید. برخی دیگر از هزینه‌ها و مراحلی که باید انجام دهید به شرح زیر است:

 • پرداخت هزینه روند ثبت نام به مبلغ 95 دلار (غیر قابل بازگشت)
 • برای ثبت نام در کالج‌های دانش‌آموزان حق انتخاب سه برنامه تحصیلی را دارند
 • تمامی برنامه‌های باید در یک دوره تحصیلی شروع شوند
 • نام کاربری (Username) شما در سایت رسمی به صورت دائمی است
 • دقت داشته باشید که بیش از یک اکانت ایجاد نکنید
 • ممکن است برخی هزینه‌های اضافی در سایت‌های مختلف استان‌ها حساب شود

روند ثبت نام

برای ثبت نام همانطور که گفته شد باید یک حساب کاربری در سایت رسمی استان مورد نظر ایجاد کنید. سپس وارد حساب خود شوید و مراحل زیر را انجام دهید. دقت داشته باشید که این مراحل به صورت کلی می‌باشد و ممکن است روند ثبت نام در موسسات آموزشی هر استان مراحل بیشتری داشته باشد. این مراحل کلی عبارتند از:

 • تکمیل درخواست اطلاعات شخصی و تحصیلی
 • برنامه‌ مورد نظر خود را انتخاب کنید
 • ریزنمرات خود را ارسال کنید
 • هزینه ثبت نام و انجام مراحل اداری را پرداخت کنید
 • پس از انجام تمامی مراحل ثبت نام در تاریخ یک فوریه (February) مجددا وارد اکانت شوید تا اطلاعات پذیرش خود را مشاهده کنید

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مدارس کانادا

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مدارس کانادا به طور کلی شامل مدارک تحصیلی پیشین (در صورت وجود) ریزنمرات و اثبات تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی می‌شود. برخی از مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در این مدراس به شرح زیر است:

 • پاسپورت معتبر
 • ویزای تحصیلی
 • چهار قطعه عکس سه در چهار
 • مدارک شناسایی والدین
 • ویزای همراه والدین
 • بیمه سلامت

معرفی مدارس و کالج‌های برتر کانادا

مدارس و کالج‌های کشور کانادا دارای اعتباری جهانی هستند که دانش‌آموزان خارجی بسیاری رویای تحصیل در آن‌ها را دارند. موسسه‌های آموزشی در این کشور اهمیت خاصی برای دولت کانادا دارند. حدود 14.600 مدرسه دولتی در این کشور وجود دارد. مدارس و موسسه‌های ابتدایی دارای بیشترین تعداد در این میان با 10 هزار تعداد هستند. همچنین 2.600 مدرسه متوسطه و 2.100 موسسه آموزشی متوسطه در این کشور قرار دارند.

مدارس برتر کانادا

در ادامه این بخش چندین مدرسه برتر کشور کانادا را معرفی می‌کنیم:

 • مدرسه برنک‌سام هال (Branksome Hall): مدرسه برنک‌سام هال یکی از بهترین موسسات آموزشی دخترانه واقع در تورنتو است. این مدرسه یک مدرسه خصوصی است که به دانش‌آموزان چهار تا 18 سال تدریس می‌کند. برنک‌سام هال دارای یکی از بهترین دوره‌های تحصیلی بین‌المللی می‌باشد که شهریه آن 35 تا 39 هزار دلار کانادا متفاوت است
 • مدرسه والدان اینترنشنال (Walden International School): مدرسه والدان اینترنشنال یک موسسه آموزشی بی‌نظیر در تورنتو است که دانش‌آموزان سن 3 تا 14 سال را قبول می‌کند. هزینه شهریه این موسسه آموزشی نیز در سال 16 تا 19 هزار دلار کانادا می‌باشد. شعار و هدف مدرسه والدان اینترنشنال، محافظت از محیط زیست و نوآوری در استفاده از آن است
 • مدرسه کالینگوود (Collingwood School): مدرسه کالینگوود یکی از بهترین مدارس خصوصی شهر ونکوور است. این مدرسه دارای خوابگاه خصوصی می‌باشد که دانشجویان خارجی می‌توانند از آن استفاده کنند. مدرسه کالینگوود برای دانش‌آموزان 14 تا 18 سال است که دارای امکانات رفاهی و علمی بسیاری می‌باشد
 • مدرسه متوسطه راک‌ریج (Rockridge Secondary School): مدرسه متوسطه راک‌ریج یکی از سه موسسه آموزشی متوسطه برتر در کشور کانادا است که در شهر ونکوور واقع شده. این مدرسه روزانه دانش‌آموزان 14 تا 18 سال را پذیرش می‌کند. دانش‌آموزان خارجی بسیاری سالانه به دلیل ویژگی‌های بسیار خوب مدرسه متوسطه راک‌ریج اقدام به دریافت پذیرش می‌کنند
 • مدرسه مال‌گریو (Mulgrave School): مدرسه روزانه مال‌گریو دارای دوره‌های بین‌المللی تحصیلی بی‌نظیری است که مزایای بسیاری دارد. این مدرسه که در سال 1993 تاسیس شده است، از معدود موسسات آموزشی شهر ونکوور است که فقط دوره‌های بین‌المللی تدریس می‌کند. دانش‌آموزان بین‌المللی چهار تا 18 سال در مدرسه مال‌گریو امکان ثبت نام دارند

از دیگر مدارس برتر کانادا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدرسه سلوین (Selwyn House School)
 • مدرسه بیشاپ (Bishop’s College School)

کالج‌های برتر کانادا

کالج‌های معتبر و بسیار خوبی در کشور کانادا وجود دارند. در ادامه سه کالج‌ برتر کانادا را به انتخاب سایت اینفورمیشن پلنت (Information planet) معرفی کرده‌ایم:

 • کالج سنتنیال (Centennial College): کالج سنتنیال یکی از قدیمی‌ترین موسسات آموزشی کشور کانادا است که در سال 1966 در استان انتاریو (Ontario) واقع تاسیس است
 • کالج جرج براون (George Brown College): دومین کالج برتر کانادا که دارای دوره‌های بین‌المللی تمام وقت و پاره وقت است. این موسسه آموزشی دارای دوره‌های عملی در شرکت‌های برتر کانادا می‌باشد که باعث شده است میان دانشجویان محبوبیت خاصی پیدا کند
 • کالج سنسا (Seneca College): کالج سنسا دارای دوره‎های تحصیلی متفاوتی است که اصلی‌ترین ویژگی‎ این موسسه آموزشی به شمار می‌رود. این کالج در سال 1967 در شهر تورنتو واقع شده است

رشته‌های پردرآمد برای ادامه تحصیل در دانشگاه

از مهم‌ترین مسائلی که دانش‌آموزان پس از اتمام تحصیل در پیش دانشگاهی با آن مواجه می‌شوند، انتخاب رشته مناسب است. رشته‌های محبوب تحصیلی بر اساس نیازهای روز دنیا تغییر می‌کنند. به عبارت دیگر اگر نیاز یک کشور به مهندسین شیمی زیاد باشند، این رشته تحصیلی میان دانش‌آموزان به رشته‎ای محبوب و پردرآمد تبدیل می‌شود. برخی از رشته‌های پردرآمد کانادا در سال 2021 به شرح زیر است:

 • علوم مدیریت: دارای میانگین حقوق 115 هزار دلار در سال
 • مهندسی نفت و شیمی: دارای میانگین حقوق 104 هزار دلار در سال
 • دوره‌های اقتصادی: دارای میانگین حقوق 104 هزار دلار در سال
 • داروسازی: دارای میانگین حقوق 103 هزار دلار در سال
 • مهندسی نرم‌افزار: دارای میانگین حقوق 90 هزار دلار در سال
 • مدیریت کسب‌وکار: دارای میانگین حقوق 86 هزار دلار در سال
 • پرستاری: دارای میانگین حقوق 85 هزار دلار در سال

هزینه تحصیل در مدارس کانادا

هزینه‌های تحصیل در مدارس کانادا با توجه به مواردی مانند: کیفیت تحصیل، دوره‌های ارائه شده، نوع و امکانات مدرسه مشخص می‌شود. این هزینه‌های در کشور کانادا دارای بازه متفاوتی است. با این حال بر اساس آمار سایت معتبر تاپ یونیورسیتیز (Topuniversities) میانگین شهریه دانش‌آموزان ابتدایی و راهنمایی در یک سال برابر با 30 هزار دلار کانادا است. گفتنی است که دوره‌های علوم اجتماعی هزینه‌های کم‌تری دارند، میانگین شهریه این دوره‌ها پنج هزار دلار کانادا است. از طرف دیگر دوره‌های تخصصی مانند مهندسی و پزشکی دارای میانگین هزینه 21 هزار دلار کانادا است.

مقرون به صرفه‌ترین مدارس کشور کانادا

همانطور که گفته شد هزینه شهریه‌ مدارس کانادا با توجه به ویژگی‌های بسیاری متفاوت است. در این بخش از مطلب چندین مدرسه شبانه‌روزی مقرون به صرفه در این کشور معرفی می‌کنیم. البته لازم به ذکر است که هزینه‌های پایین این مدارس دلیلی برای کیفیت پایین آن‌ها نمی‌باشد.

 • آکادمی باند (Bond Academy): با شهریه سالانه 13 تا 35 هزار دلار
 • مدرسه روسی لیک (Rosseau Lake College): با شهریه سالانه 10 تا 63 هزار دلار
 • مدرسه ترینیتی (Trinity College School): با شهریه سالانه 26 تا 72 هزار دلار
 • مدرسه سنت مارگارت ( Margaret’s School): با شهریه سالانه 17 تا 69 هزار دلار

اخذ بورسیه و تسهیلات برای تحصیل در مدارس کانادا

بورسیه‌های تحصیلی از مواردی هستند که همواره تمامی دانش‌آموزان خارجی و داخلی به دنبال آن بوده‌اند. جالب است بدانید که برنامه‌هایی در کشور کانادا وجود دارند که دانش‌آموزان می‌توانند برای تحصیل در مدارس این کشور از آن استفاده کنند. این بورسیه‌های بیشتر برای افرادی کارآمد است که قصد دارند در مدارس شبانه‌روزی کانادا مشغول به تحصیل شوند.

بورسیه‌های تحصیلی کشور کانادا به شرح زیر می‌باشد:

 • بورسیه لستر.بی پیرسون (Lester B. Pearson International Scholarships)
 • بورسیه تحصیلی یورک (York University International Student Scholarship Program)
 • بورسیه کارلتون (Carleton Prestige Scholarships)

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل دانش‌آموزان خارجی

اثبات توانایی تکلم به زبان انگلیسی و فرانسوی یکی از مهم‌ترین مراحل ثبت نام در مدارس کانادا است که به مدارک معتبر نیاز حتمی ندارد. البته که برخورداری از این مدرک برای ثبت‌نام یک مزیت محسوب می‌شود، اما نداشتن این مدرک نیز به معنای عدم ثبت نام شما در مدارس کانادا نیست.

افرادی که علاقه‌مند به تحصیل در مدارس این کشور به زبان انگلیسی را هستند، باید یا مدرکی را جهت اثبات تسلط بر این زبان ارائه دهند، یا در آزمون‌های زبان انگلیسی که در کانادا برگزار می‌شود شرکت کنند. به عنوان مثال یکی از این آزمون‌ها، آزمون Canadian Academic English Language Assessment (CAEL) است که دانش‌آموزان می‌توانند در آن شرکت کنند. همچنین اگر جزو افرادی هستید که قصد تحصیل در مدارس کانادا به زبان فرانسوی را دارید باید در آزمون TEF شرکت کنید.

ویزای تحصیلی کشور کانادا

ویزای تحصیلی کانادا برای افرادی که قصد تحصیل در مدارس این کشور را دارند، یک مدرک ضروری حساب می‌شود. دانش‌آموزان برای اخذ این ویزا نیاز به یک سری مدارکی دارند که برای اخذ ویزای تحصیلی به سفارت‌خانه کشور کانادا ارائه دهند. از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای دریافت این ویزا دریافت پذیرش در یکی از موسسات آموزشی برتر کانادا است. شما می‌بایست پیش از مراجعه به سفارت‌خانه کشور کانادا به صورت آنلاین اقدام به ثبت نام کنید.

دیگر مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا به شرح زیر است:

 • پاسپورت معتبر
 • شناسنامه فرد متقاضی به صورت ترجمه شده
 • کارنامه تحصیلی (در صورت وجود)
 • مشخصات فرد متقاضی
 • ارائه گواهی سلامت
 • ارائه مدرکی جهت اثبات تمکن مالی (ارائه اسنادی مانند گردش حساب سه ماه گذشته بانکی، سند زمین و … .)
 • مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی

لازم به ذکر است که والدین باید هزینه یک سال تحصیلی در مدارس کانادا را به صورت کامل پرداخت کنند.

ویزای والدین به هنگام تحصیل فرزندان در مدارس کانادا

یکی از مزایای تحصیل در مدارس کانادا دریافت ویزای همراه برای والدین دانش‌آموز است. دانش‌آموزانی که زیر 18 سال سن دارند می‌توانند با درخواست از سفارت‌خانه کانادا، یک ویزای همراه که معمولا دارای اعتبار پنج ساله است برای والدین خود دریافت کنند. با دریافت ویزای همراه والدین می‌توانند به همراه فرزندان خود به کانادا مهاجرت کنند. با این حال در طول مدت حضور خود در این کشور نمی‌توانند مشغول به تحصیل یا کار شوند. مدارک مورد نیاز والدین برای دریافت ویزای همراه به شرح زیر است:

 • پاسپورت دارای اعتبار تا حداقل شش ماه
 • اصل مدارک شناسایی
 • چهار قطعه عکس
 • ویزای تحصیلی فرزند
 • گواهی سلامت
 • بیمه درمانی
 • تمکن مالی

خوابگاه‌های مدارس شبانه‌روزی و دیگر اماکن اقامتی در کانادا

یکی از مزایای تحصیل در مدارس شبانه‌روزی کشور کانادا محل اقامت خصوصی برای اقامت دانش‌آموزان خارجی است. این مدارس میان والدین به دلیل داشتن خوابگاه‌ها و امکانات بسیار از جایگاه‌ ویژه‌ای برخوردار است. البته به غیر از این خوابگاه‌های دانش‌آموزی اماکن اقامتی دیگری نیز وجود دارند که دانش‌آموزان می‌توانند از آن استفاده کنند.

با وجود این که خوابگاه‌های مدارس شبانه‌روزی بهترین گزینه اماکن اقامتی برای دانش‌آموزان زیر 18 سال است، گزینه‌های بسیار دیگری نیز وجود دارند که دانش‌آموزان می‌توانند از آن استفاده کنند. از این گزینه‌اهی می‌توان به اقامت از طریق هوم استی (Home stay) اشاره کرد.

با روش هوم استی شما می‌توانید نزد یکی از خانواده‌هایی زندگی کنید که در نزدیکی محل مدرسته‌تان اقامت دارند. البته انتخاب این خانواده‌ها از طرف مدرسه صورت می‌گیرد و تمامی سوابق کیفری و قانونی آن‌ها بررسی می‌شود. بنابراین در صورت استفاده از این روش برای اقامت فرزندان خود در کشور کانادا جای نگرانی وجود ندارد. سکونت در منزل شهروندان کانادایی بعد از خوابگاه‌های دانشجویی مقرون به صرفه‌ترین راه سکونت در این کشور است.

هزینه روش Home Stay برای دانش‌آموزان در کشور کانادا متفاوت است. برای مثال افرادی که در شهر تورنتو تحصیل می‌کنند و از این روش برای اقامت خود بهره می‌برند، مبلغی حدود 1.000 یورو در ماه باید به مالک منزل بپردازند. با این وجود میانگین هزینه اقامت Home Stay در کشور کانادا به طور میانگین 600 تا 1.100 دلار برآورد شده است.

یکی دیگر از روش‌های اقامتی در کشور کانادا اجاره واحدهای آپارتمانی است. این روش کمی‌ از روش‌های پیشین گران‌ قیمت‌تر است اما ویژگی‌های مثبتی نیز دارد. برای مثال شما می‌توانید در هر کجای شهر که می‌خواهید یک واحد اجاره کنید. البته این روش زمانی امکان پذیرش است که والدین دانش‌آموز نیز با ویزای همراه به کشور کانادا مهاجرت کرده باشند. هزینه اجاره در بعضی از شهرهای این کشور به شرح زیر است:

 • میانگین اجاره در مرکز شهر: بین 800 تا 1.900 دلار
 • میانگین اجاره در خارج از شهر: 700 تا 1.500 دلار

بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل دانش‌آموزان

بهترین شهرهای یک کشور خارجی برای دانش‌آموزان بر اساس معیارهایی مانند امنیت، سبک زندگی و هزینه زندگی تعیین می‌شود. بررسی رفتار مردم منطقه مورد نظر نیز از مهم‌ترین معیارهای بررسی برای تحصیل فرزندان‌تان است. از آنجایی که فرزند شما با اکثر مردم محله در ارتباط خواهد بود اهمیت بالایی دارد که پیش از هرگونه اقدامی رفتار منطقه مورد نظر را بررسی کنید. بهترین شهرهای کانادا که با معیارهای گفته شده مورد سنجش قرار گرفته‌اند را در ادامه مطلب برای شما عزیزان معرفی می‌کنیم:

 • شهر اتاوا
 • شهر کبک
 • شهر ونکوور
 • شهر مونتریال
 • شهر تورنتو

مزایای زندگی در کانادا به عنوان یک دانش‌آموز

زندگی در کشور کانادا به دلیل مزایای خاصی که دارد سبب شده دانش‌آموزان زیادی سالانه به این کشور مهاجرت کنند. از این مزایای می‌توان به فرهنگ غنی و کیفیت مدارس کانادا اشاره کرد. همچنین مهمان‌نواز بودن مردم این کشور تجربه خوبی را از زندگی و تحصیل در کانادا نصیب فرزندان‌تان می‌کند. از دیگر مزایای زندگی در این کشور برای دانش‌آموزان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

سیستم درمانی بی‌نظیر

یکی از مهم‌ترین مواردی که باعث نگرانی والدین دانش‌آموزان می‌شود، سلامتی فرزندان‌شان است. وجود یک سیستم درمانی عالی در کشور مقصد این نگرانی را تا حد امکان پایین می‌آورد. خبر خوب برای والدین اینجا است که سیستم درمانی کشور کانادا از کیفیتی جهانی برخوردار است. تمامی افرادی که در این کشور اقامت دارند به بیمه خدمات درمانی دولتی دسترسی دارند.

امنیت بالا

امنیت بالا در مدارس و شهرهای کانادا سبب شده است که دانش‌آموزان با آرامش خاطر در این کشور مشغول به تحصیل شوند. کانادا در میان کشورهای جهان دارای کم‌ترین نرخ جرم و جنایت است. همین ویژگی خاص سبب شده است تا تحصیل در مدارس کانادا بر آمریکا ارجحیت پیدا کند.

تجربه‌ای نو و جذاب برای دانش‌آموزان

برنامه‌های متعدد علمی، تفریحی در مدارس کشور کانادا وجود دارد که تجربه‌ای لذت‌بخش از یادگیری به دانش‌آموزان تقدیم می‌کند. از این برنامه‌ها می‌توان به کمپ کردن بیرون از فضای مدرسه و برگزاری رویدادهای علمی در پردیس مدارس اشاره کرد.

سوالات متداول

در این بخش از مطلب قصد داریم تا به چندین سوال پرتکرار شما عزیزان پیرامون تحصیل در مدارس کانادا پاسخ دهیم.

آیا تحصیل در مدارس کانادا برای ایرانیان مقدور است؟

بله، تمامی افراد خارجی می‌توانند در مدارس بین‌المللی کشور کانادا ثبت نام کنند.

آیا کیفیت مدارس کانادا با آمریکا برابری می‌کند؟

بله، جالب است بدانید که کیفیت تحصیل در کشور کانادا حتی بهتر از آمریکا است.

آیا می‌توانیم به همراه فرزندان‌مان به کشور کانادا مهاجرت کنیم؟

بله، والدین دانش‌آموزانی که در مدارس کشور کانادا پذیرش گرفته‌اند، می‌توانند برای سفر به کشور کانادا ویزای همراه دریافت کنند تا کنار فرزندان خود بمانند.

به چه مدرک زبانی برای تحصیل در مدارس کانادا نیاز داریم؟

تحصیل در مدارس کانادا نیاز به ارائه مدارک زبان انگلیسی ندارد، اگر چه داشتن مدرک معتبر امتیاز محسوب می‌شود، اما در صورت نداشتن این مدرک دانش‌آموزان باید در آزمون‎های معتبر انگلیسی و فرانسوی کشور کانادا شرکت کنند.

سخن پایانی

موسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری، یکی از بهترین موسسات مهاجرتی در ایران است که با توجه به سابقه درخشان آن می‌تواند بهترین خدمات را به متقاضیان مهاجرت تحصیلی ارائه دهد. اگر شما نیز جزو آن دسته افرادی هستید که برای تحصیل در کشورهای خارجی نیاز به کمک دارید، مشاورین و متخصصین ما همواره آماده راهنمایی شما در زمینه تمامی مراحل مهاجرت و شیوه‌های دریافت ویزای کشورهای خارجی هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا