دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
همه چیز در مورد خوابگاه و اجاره خانه در ایتالیا

همه چیز در مورد خوابگاه و اجاره خانه در ایتالیا

آخرین بروزرسانی: 12 مهر 1402

دریافت ویزای تحصیلی برای مهاجرت به ایتالیا

یکی از راه های مهاجرت به ایتالیا و کشورهای اروپایی، دریافت ویزای تحصیلی آن کشور است. در این خصوص پیش از هر گونه اقدام جدی برای دریافت ویزا، می بایست به فکر هزینه های زندگی، هزینه خوابگاه و اجاره خانه در ایتالیا باشید. هر چند که هزینه های تحصیل در ایتالیا نسبت به سایر کشورهای پیشرفته و اروپایی برای ایرانیان مناسب تر است؛ اما ممکن است هزینه برای آن ها دغدغه باشد. به همین جهت نمی توان سادگی از آن گذشت و بایستی با برنامه ریزی بهتری پا به خاک ایتالیا گذاشت. چون علاوه بر جایی برای سکونت در ایتالیا، هزینه های دیگری را هم در این کشور باید پرداخت کنید. این هزینه ها با توجه به شهر و دانشگاه مورد نظر برای تحصیل می تواند برای شما متفاوت باشد. به همین جهت بهتر است ویزای تحصیلی خود را در یک موسسه مهاجرتی با تجربه بگیرید تا شما را در این راستا راهنمایی کنند. برای مهاجرت به ایتالیا می توانید از مشاوره های آن ها هم استفاده کنید.

گزینه های مختلف برای محل سکونت دانشجویان خارجی در ایتالیا

دانشجویان خارجی برای سکونت در ایتالیا گزینه های مختلفی پیش رو دارند. آن ها علاوه بر اطلاع از اجاره خانه در ایتالیا، می توانند گزینه های مختلفی را مورد بررسی و کاوش قرار دهند تا در نهایت بهترین گزینه را برای سکونت خود برگزینند. خوشبختانه دولت ایتالیا به این مسئله توجه داشته و خوابگاه های دانشجویی زیادی را با قیمت مناسب و با شرایط کاملا امن و مطمئن در اختیار این دانشجویان قرار داده است. به طور کلی شما برای سکونت در ایتالیا به عنوان یک دانشجو می توانید از گزینه های زیر استفاده کنید:

 • خوابگاه دانشجویی
 • اتاق دانشجویی ارزان قیمت
 • رهن و اجاره ارزان قیمت آپارتمان های دانشجوییهمهٔ برگه‌ها
 • پانسیون های دانشجویی
 • خوابگاه های ارزان قیمت شبانه روزی
 • انواع هتل و آپارتمان های سطح شهر
 • اجاره اتاق های دانشجویی
 • و…

قیمت رهن و اجاره خانه در ایتالیا یا خوابگاه های دانشجویی در هر شهر و هر منطقه متفاوت است؛ ولی به طور کلی هزینه ها مناسب هستند.

همه چیز در مورد خوابگاه و اجاره خانه در ایتالیا

اطلاع از امکانات موجود در خوابگاه های ایتالیا

ممکن است شما به جای اجاره خانه در ایتالیا، بخواهید در خوابگاه های ایتالیا سکونت داشته باشید. برای در همین راستا نیاز به اطلاعاتی در خصوص امکانات موجود در این خوابگاه ها داشته باشید. چون امکانات هر یک از خوابگاه ها نسبت به همدیگر متفاوت می باشد. البته نوع دانشگاه پذیرفته شده و محل قرارگیری آن بسیار حائز اهمیت است. امکاناتی که در دانشگاه های مطرح در خوابگاه ها تعبیه می کنند به مراتب قابل مقایسه با امکانات خوابگاه های سایر دانشگاه ها نیست. به همین جهت در ابتدا می بایست دانشگاه مورد نظر خود را از میان دانشگاه های مطرح ایتالیا انتخاب کنید تا بتوانید از بهترین خوابگاه ها با امکانات زیر بهره مند شوید:

 • تخت های مجهز به همراه میز کنار تخت، صندلی و کمد
 • کتابخانه یا قفسه کتاب ها
 • یخچال به همراه فریزر
 • تجهیزات کامل آشپزخانه
 • ماشین لباسشویی
 • وای فای با سرعت بالا
 • سالن مطالعه
 • اتاق اتو
 • سالن ورزشی
 • اتاق تلویزیون
 • و…

بنابراین می توانید از این امکانات به خوبی بهره مند شوید تا در کنار درس خواندن و دریافت مدرک بتوانید از محل سکونت و امکانات رفاهی آن هم به خوبی استفاده کنید.

اجاره خانه در ایتالیا به جای استفاده از خوابگاه های دولتی

دانشجویان بین المللی زیادی هستند که به جای استفاده از خوابگاه های دولتی به فکر اجاره خانه در ایتالیا هستند. چون معمولا ظرفیت خوابگاه های دولتی محدود است. به همین جهت می بایست به فکر گزینه های دیگری برای سکونت اعم از خوابگاه های خصوصی یا اجاره خانه و آپارتمان بود. از نظر هزینه، طبیعتا خوابگاه گزینه بسیار ایده آل و مناسبی برای شما می باشد؛ اما تعداد دانشجویان خارجی زیاد و ظرفیت خوابگاه ها کم است. بنابراین اگر نتوانستید در خوابگاه های دولتی ثبت نام کنید می توانید خانه یا آپارتمانی را برای خود و دوستان خویش اجاره کنید. هر چند که به طور کلی هزینه اجاره خانه در ایتالیا به مراتب از هزینه خوابگاه ها بیشتر است؛ اما نسبت به اجاره خانه ها در سایر کشورها مناسب تر است. به همین جهت می توانید خانه های دانشجویی را برای خود پیدا کرده و برای سکونت در آن ها مراحل قانونی را طی نمایید. بدین ترتیب دیگر نگرانی بابت اسکان خود در ایتالیا نخواهید داشت.

اجاره اتاق مشترک با هزینه های مناسب تر برای دانشجویان

اگر بودجه لازم برای اجاره خانه در ایتالیا را ندارید می توانید یک اتاق را برای خود اجاره کنید. اجاره اتاق مشترک که دارای حمام و آشپزخانه مشترک هستند و می توانید تک نفره یا دو نفره این اتاق ها را اجاره کنید. هزینه آب، برق و گاز هم مشترک می باشد. هزینه این اتاق های مشترک که در خانه های بزرگ نزدیک دانشگاه به اجاره دانشجویان در می آیند به مراتب مناسب هستند. بنابراین نیازی نیست که حتما نسبت به اجاره خانه در ایتالیا اقدام کنید. چون می توانید به جای یک خانه و آپارتمان، تنها یکی از اتاق های آن را برای خود اجاره کنید. چون می توانید از هزینه های خود صرفه جویی کنید. پیش از انتخاب هر یک از گزینه های مدنظر خود می بایست همه جوانب را بسنجید تا بهترین انتخاب را پیش رو داشته باشید. چون هر یک از این گزینه ها مزایا و معایبی دارند که می توانید با توجه به قیمت و شرایط زندگی خود، یکی را برگزینید.

اجاره خانه در ایتالیا به عنوان سوئیت یا آپارتمان های دانشجویی

اگر به دنبال اجاره خانه در ایتالیا هستید می توانید انواع سوئیت ها یا خانه ها و آپارتمان های دانشجوی را برای خود اجاره بگیرید. در این سوئیت ها یا خانه های دانشجویی، امکانات رفاهی هم در اختیار دانشجویان قرار داده شده است تا از آن ها به خوبی استفاده کنند. برای پیدا کردن این سوئیت ها و خانه ها می توانید از طریق وب سایت های معتبر ایتالیایی یا آژانس های املاک، ملک باب میل و مدنظر خود را بیابید. هزینه هر یک از این سوئیت ها نیز با توجه به متراژ، موقعیت، امکانات رفاهی و… متفاوت می باشد؛ ولی نسبت به هزینه اجاره خانه در ایتالیا مناسب تر هستند. شما با انتخاب یک یا چند هم خانه می توانید هزینه های کمتری را هم پرداخت کنید. هزینه های زندگی و اجاره بها انواع ملک در نیمه شمالی ایتالیا نسبت به نیمه جنوبی بیشتر است. در نتیجه می بایست این مسئله را در نظر داشته باشید تا برنامه ریزی بهتری داشته باشید.

اجاره خانه در ایتالیا برای دانشجویان سال اولی

باید در نظر داشت که معمولا دانشجویان سال اول که به تازگی اپلای خود را در یکی از دانشگاه های ایتالیا گرفته اند می بایست به فکر اجاره خانه در ایتالیا باشند. چون به این دسته از دانشجویان به علت ظرفیت محدود خوابگاه ها، خوابگاه دولتی داده نمی شود. به همین دلیل آن ها می توانند در سال اول اقدام به اجاره خانه، آپارتمان یا اجاره اتاق کنند. همچنین می توانند در خوابگاه های خصوصی و غیر دولتی با هزینه های بیشتر ثبت نام کنند. آن ها پس از گذشت یک سال نخست می توانند برای سال بعد خود از وجود خوابگاه های دولتی با هزینه های بسیار مناسب تر استفاده کنند. بنابراین اگر هزینه اجاره خانه در ایتالیا برای شما سنگین است جایی نگرانی نیست. چون می توانید در همان سال اول هم از خوابگاه های غیر دولتی و گزینه های دیگر استفاده کنید. پس از آن هم می توانید در اسرع وقت نسبت به ثبت نام در خوابگاه های دولتی ثبت نام کنید.

پرداخت ماهانه هزینه خوابگاه ها در ایتالیا

بایستی این نکته را مدنظر قرار داد که نحوه پرداخت هزینه خوابگاه ها نیز همانند اجاره خانه در ایتالیا، ماهانه است. بنابراین نباید تصور کرد که هزینه خوابگاه ها را می توان همانند ایران به صورت ترمی پرداخت کرد. چون در داخل ایران بدین ترتیب است که دانشجویانی که از خوابگاه های دولتی و غیر دولتی استفاده می کنند هر ترم تحصیلی، می توانند شهریه را پرداخت کنند. یکی از تفاوت های نحوه پرداخت هزینه ها در ایران و ایتالیا همین مسئله است که بایستی به آن توجه داشت. چون شما به عنوان یک دانشجوی خارجی یا بین المللی در ایتالیا مشغول هستید می بایست سیاست های این کشور را اعمال کنید. هزینه خوابگاه های دانشجویی در ایتالیا می تواند مبلغی ما بین 250 تا 400 یورو باشد که بایستی آن را به صورت ماهانه پرداخت نمایید. همان طور که پرداخت اجاره خانه در ایتالیا نیز به صورت ماهانه است و این امکان برای شما هست تا هزینه ها را با هم مقایسه کنید.

همه چیز در مورد خوابگاه و اجاره خانه در ایتالیا

مهمترین نکاتی که در خصوص اجاره خانه در ایتالیا باید مدنظر قرار داد

در صورتی که می خواهید از امکان اجاره خانه در ایتالیا استفاده کنید می بایست یک سری نکات را مدنظر قرار دهید. از جمله:

 • پرداخت پیش پرداخت به صاحب خانه
 • عدم پرداخت وجه به شکل آنلاین
 • دریافت یک کپی جداگانه از متن قرارداد خود
 • دریافت مشاوره یا کمک از دانشگاه مدنظر خود در خصوص اجاره خانه در ایتالیا
 • توجه به مدت زمان اعتبار اجاره خانه ها در ایتالیا
 • قراردادها در ایتالیا به شکل 3+2 یا 4+4 نوشته می شوند. به این معنا که عدد اول، مدت اعتبار قرارداد شما را نشان می دهد و عدد دوم نشان دهنده تمدید اجاره نامه خودکار در صورت عدم فسخ قرارداد قبلی است.
 • پیشبرد تمامی مراحل آن به صورت قانونی
 • و…

بنابراین بهتر است در خصوص اجاره خانه در ایتالیا به تمامی این نکات توجه داشته باشید تا بتوانید یک منزل یا یک اتاق و سوئیت مناسب و قانونی را برای خود بیابید.

رزرو خوابگاه های دانشجویی از طریق وب سایت های معتبر

همان طور که گفته شد معمولا دانشجویان خارجی در سال اول خود به فکر اجاره خانه در ایتالیا هستند. آن ها می توانند شانس خود را امتحان کرده و در زمان بندی مناسب از طریق وب سایت های معتبر ایتالیا نسبت به ثبت نام در خوابگاه های این کشور اقدام کنند. مدت زمان ثبت نام چندین ماه پیش از شروع ترم تحصیلی شماست. هر چقدر سریعتر اقدام کنید می توانید شانس خود را برای رزرو خوابگاه و از آن مهمتر اتاق خلوت تر و بهتر، افزایش دهید. شما می توانید از طریق سایت های: Subito.it، Portapotese.it، Immobiliare.it، Casa.it و یا Kijiji.it اقدام به ثبت نام کنید. از طریق هر یک از این سایت های معتبر در کنار سایر رسمی خود دانشگاه مدنظر خود می توانید یک اتاق در خوابگاه را برای خود رزرو کنید. برای اجاره خانه در ایتالیا نیز می توانید از طریق سایت ها و اپلیکیشن های معتبر استفاده کنید. کما اینکه می توانید از طریق آژانس های املاک ملک مدنظر خود را بیابید.

اجاره خانه در ایتالیا یا ثبت نام و رزرو خوابگاه های دانشجویی

اگر شما هر دو انتخاب اجاره خانه در ایتالیا یا ثبت نام و رزرو خوابگاه های دانشجویی را داشته باشید می بایست این دو را با هم مقایسه کنید. مقایسه اجاره خانه یا ثبت نام خوابگاه های دانشجویی در ایتالیا می تواند در جنبه های مختلفی مورد بررسی قرار گیرد. شاید اولین جنبه آن بحث هزینه ها باشد. طبیعتا ثبت نام در خوابگاه های دولتی به نسبت اجاره خانه در هر نقطه از ایتالیا می تواند برای شما ارزان تر باشد؛ اما این همه مسئله نیست. چون شما می توانید یک اتاق مبله را برای خود اجاره کنید و از امکانات بیشتری نسبت به خوابگاه در آن استفاده کنید. همان طور که با پرداخت مبلغ بیشتر و اجاره خانه در ایتالیا می توانید خود را از آن هیاهو و شلوغی خوابگاه ها و محدودیت های آن برهانید. بنابراین بایستی به شرایط زیست و نیاز خود توجه داشته باشید. ضمن اینکه می توانید با انتخاب چند همخانه از هزینه های اجاره خانه هم صرفه جویی کنید.

توجه به سایر هزینه ها علاوه بر خوابگاه و اجاره خانه در ایتالیا

افزون بر ثبت نام در خوابگاه یا اجاره خانه در ایتالیا، هزینه های دیگری هم خواهید داشت. بنابراین ممکن است در ابتدا باکی برای پرداخت اجاره بهای خود در خانه های دانشجویی نداشته باشید؛ اما بایستی سایر هزینه ها را هم مدنظر قرار دهید. برای اینکه از هزینه های خود بکاهید بهتر است خانه هایی را اجاره کنید که در نزدیکی دانشگاه هستند. چون در غیر این صورت بایستی هزینه های حمل و نقل را هم پرداخت کنید. علاوه بر آن هزینه خوراک، پوشاک، هزینه های دانشگاه و تهیه لوازم مورد نیاز آن و… همگی بایستی برنامه ریزی شده باشند. با مدنظر قرار دادن هر یک از این هزینه ها می توانید بهتر و بهینه تر از بودجه خود استفاده کنید. به طور کلی هزینه اجاره خانه در ایتالیا زیاد نیست و دانشجویان خارجی معمولا توان پرداخت هزینه های آن را افزون بر سایر هزینه های جانبی دارند. بیشتر این دانشجویان اجاره اتاق مشترک را به جای اجاره خانه و آپارتمان های دانشجویی ترجیح می دهند.

آشنایی با بهترین خوابگاه های دانشجویی برای دانشجویان خارجی ایتالیا

دانشجویان خارجی که به جای اجاره خانه در ایتالیا، به فکر رزرو و ثبت نام خوابگاه هستند می توانند بهترین خوابگاه ها را برگزینند. این خوابگاه ها با توجه به دانشگاه پذیرفته شده توسط آن ها تعیین می گردد. به طور کلی می توان خوابگاه های زیر را در ایتالیا جزء بهترین خوابگاه های دانشجویی از حیث امکانات رفاهی و… دانست:

 • خوابگاه دانشگاه پلی تکنیک میلان
 • خوابگاه های تورین
 • خوابگاه های دانشگاه بولونیا
 • خوابگاه دانشگاه پیزا
 • خوابگاه دانشگاه رم
 • و…

در صورت قبولی در این دانشگاه ها، می توانید از امکانات رفاهی این خوابگاه ها به خوبی استفاده کنید. خوابگاه هایی که چندین طبقه بوده و حتی شما امکان رزرو اتاق های دو نفره را هم خواهید داشت. به همین علت می توان به ضرس قاطع خوابگاه های این دانشگاه ها را در فهرست بهترین خوابگاه های دانشجویی قرار داد. خوابگاه هایی که می توانند برای شما از اجاره خانه در ایتالیا هم بهتر باشند. بنابراین بهتر است به همه این نکات توجه داشته باشید تا در نهایت بتوانید با توجه به هزینه ها و امکانات موجود در هر یک از این گزینه های مختلف سکونت، بهترین را برگزینید.

دریافت مشاوره از موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری پس از ویزای تحصیلی ایتالیا

شما می توانید در خصوص اجاره خانه در ایتالیا یا انواع خوابگاه های این کشور از مشاوره های زبده و با تجربه، مشورت بگیرید. کسانی که سال ها در این زمینه با مشاوره های خود به دانشجویان خارجی، مسیر را برای آن ها هموار کرده اند. موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری با داشتن مشاورین بسیار توانمند و البته با تجربه در این حیطه کاری می تواند بهترین گزینه پیش رو باشد. چرا که آن ها تا پیش از این با صدور ویزای تحصیلی ایرانیان، زمینه را برای آن ها فراهم کرده اند. برخی از این دانشجویان خارجی نسبت به اجاره خانه در ایتالیا و برخی نسبت به ثبت نام در خوابگاه های دانشجویی اقدام کرده اند. در نتیجه تجربه هر دو گزینه را دارند و می توانند به شما نیز در این راستا مشاوره های هدفمندی ارائه کنند. کما اینکه در این موسسه، می توانید تمامی روال دریافت ویزای تحصیلی خود را به خوبی طی کنید. پس با موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری در ارتباط باشید.

سوالات متداول:

1-چه نکاتی برای اجاره منزل در ایتالیا را باید رعایت کنیم؟

-در صورتی که می خواهید از امکان اجاره خانه در ایتالیا استفاده کنید می بایست یک سری نکات را مدنظر قرار دهید. از جمله:

 • پرداخت پیش پرداخت به صاحب خانه
 • عدم پرداخت وجه به شکل آنلاین
 • دریافت یک کپی جداگانه از متن قرارداد خود
 • دریافت مشاوره یا کمک از دانشگاه مدنظر خود در خصوص اجاره خانه در ایتالیا
 • توجه به مدت زمان اعتبار اجاره خانه ها در ایتالیا
 • قراردادها در ایتالیا به شکل 3+2 یا 4+4 نوشته می شوند. به این معنا که عدد اول، مدت اعتبار قرارداد شما را نشان می دهد و عدد دوم نشان دهنده تمدید اجاره نامه خودکار در صورت عدم فسخ قرارداد قبلی است.
 • پیشبرد تمامی مراحل آن به صورت قانونی

2- از چه سایت‌هایی میتوان به صورت آنلاین در ایتالیا منزل اجاره کرد؟

شما می توانید از طریق سایت های: Subito.it، Portapotese.it، Immobiliare.it، Casa.it و یا Kijiji.it اقدام به ثبت نام کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا