دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
دانشگاه دوک

دانشگاه دوک

آخرین بروزرسانی: 27 تیر 1402

فهرست عناوین

دانشگاه دوک ؛ از دانشگاه‌های مطرح کارولینای شمالی

تحصیل در آمریکا به نوعی می‌تواند یک زندگی رویایی را برای دانشجویان داخلی و خارجی این کشور رقم بزند. شرایط پذیرش در دانشگاه‌های آمریکا به ویژه دانشگاه‌های خصوصی برای اتباع خارجی و ایرانیان کمی رقابتی است اما مزایای بسیاری دارد. یکی از این دانشگاه‌ها، دانشگاه خصوصی دوک (Duke University) است. این دانشگاه در کارولینای شمالی آمریکا قرار دارد و سالانه میزبان تعداد زیادی دانشجو از کشورهای خارجی مانند ایران است. امکان دریافت بورسیه تحصیلی و تنوع رشته‌ها دو ویژگی اصلی تحصیل در این دانشگاه هستند. در ادامه این مطلب با ما همراه شوید تا به بررسی شرایط تحصیل و هزینه‌های دانشگاه دوک در آمریکا بپردازیم.

نگاهی به دانشگاه دوک و تاریخچه آن

دانشگاه دوک یکی از دانشگاه پژوهشی خصوصی کشور آمریکا است که در شهر دورهام (Durham) قرار دارد. این شهر در ایالت کارولینای شمالی است، این دانشگاه در گذشته چهار با تغییر نام داشته است تا بالاخره در سال 1924 به دانشگاه دوک تغییر نام داد. این دانشگاه در سال‌های 1838 الی 1841 به عنوان مدرسه آموزشی براون (Brown School) کار خود را آغاز کرد. در سال‌های 1841 تا 1851 این مدرسه به یک موسسه آموزشی به نام یونیون (Union Institute) تبدیل شد.

دانشگاه دوک

موسسه آموزشی یونیون تا سال 1851 به این عنوان فعالیت می‌کرد اما از این سال تا سال 1859 به کالج نرمال تغییر (Normal College) فعالیت پیدا کرد. سپس از سال‌های 1859 تا 1924 دانشگاه دوک به نام کالج ترینیتی (Trinity College) دروس خود را به دانشجویان ارائه می‌داد تا از این سال به بعد به یک دانشگاه خصوصی تبدیل شود.

امروزه دانشگاه خصوصی دوک در میان برترین دانشگاه‌های کشور آمریکا قرار دارد. پردیس این دانشگاه بیش از سه هزار هکتار مساحت دارد که تمامی دانشکده‌ها و موسسات آموزشی را در خود جای داده است. دانشگاه دوک سه پردیس در مناطق مختلف ایالت کارولینای شمالی دارد که در شهرهای دورهام و بیوفورت (Beaufort) واقع شده‌اند. پردیس اصلی این دانشگاه که در غرب کارولینای شمالی قرار دارد، بزرگ‌ترین پردیس دانشگاه دوک است که توسط معمار معروف جولیان ابل (Julian Abele) ساخته شده.

توسعه دانشگاه خصوصی دوک در گذر زمان

رشته تحصیلی مهندسی که از سال 1903 در دانشگاه دوک تدریس می‌شود، از سال 1939 به یک دانشکده مجزا تبدیل شد. یکی از نکات جالبی که باید در مورد دانشگاه خصوصی دوک بدانید این است که، این دانشگاه اولین دانشگاهی بوده است که اولین دانشجوی سیاه‌پوست را در سال 1961 ثبت نام کرده است. همچنین از سال 1966 کادر علمی این دانشگاه نیز شامل استادان سیاه‌پوست شد.

دانشگاه دوک

دانشگاه خصوصی دوک در گذر زمان بسیار توسعه یافت و در سال‌های اخیر به یکی از پیشرفته‌ترین دانشگا‌ه‌های آمریکا تبدیل شده است. این دانشگاه در میان مجهزترین و برترین دانشگاه‌های آمریکا قرار دارد که امکانات رفاهی مناسبی در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهد.

نگاهی به مزایای تحصیل در دانشگاه دوک

تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی آمریکا درست به مانند زندگی و تحصیل در یک رویای زیبا است که دانش‌آموزان و دانشجویان ایرانی بسیاری به دنبال آن هستند. این محبوبیت به دلیل مزایای تحصیل در این دانشگاه به وجود آمده است. از مزایای تحصیل در دانشگاه دوک می‌توان به امکان دریافت بورسیه تحصیلی و اسکارشیپ های مختلف اشاره کرد. چنانچه به تحصیل در این دانشگاه خصوصی شک دارید، در ادامه این بخش چندین ویژگی اصلی تحصیل در آن را برای شما بازگو می‌کنیم.

امکان ورود به بازار کار در قطب اقتصادی برتر جهان

از اصلی‌ترین ویژگی که دانشجویان و دانش‌آموزان به دنبال تحصیل در دانشگاه دو‌ک هستند، امکان ورود به بازار کار پس از تحصیل در این دانشگاه است. از آنجایی که دانشگاه دو‌ک رتبه و اعتبار خوبی در کشور آمریکا و حتی تمامی کشورهای جهان دارد، می‌توانید با تحصیل در این دانشگاه و تهیه یک رزومه تحصیلی مناسب در بازار کار کشور آمریکا مشغول به تحصیل شوید.

دانشگاه دوک

بازار کار کشور آمریکا به شدت پذیرای افرادی است که در دانشگاه‌های معتبر این کشور نمرات ممتازی کسب کرده باشند. فارغ‌التحصیلان رشته‌های تحصیلی دانشگاه دو‌ک می‌توانند با در دست داشتن مدرک خود در بیشتر مشاغل مربوط به رشته تحصیلی‌شان مشغول به کار شوند. لازم به ذکر است که کشور آمریکا قطب برتر اقتصادی جهان است و به همین دلیل فرصت‌های شغلی فراوانی را می‌توانید در این کشور پیدا کنید.

امکان دریافت بورسیه‌های تحصیلی

از دیگر ویژگی‌های تحصیل در دانشگاه دوک، امکان دریافت بورسیه تحصیلی در این دانشگاه است. این بورسیه‌ها به افرادی ارائه می‌شوند که شرایط لازم را برای دریافت تسهیلات مالی داشته باشد. برای مثال اگر قصد دارید از بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه دو‌ک استفاده کنید، باید مدرک معتبر زبان انگلیسی با نمره مناسب داشته باشید و همچنین رزومه ای قوی را به دانشگاه ارائه دهید.

دانشگاه دوک

داوطلبان دریافت بورسیه تحصیلی در دانشگاه دو‌ک می‌توانند با در درست داشتن توصیه‌نامه از اساتید معتبر کشور آمریکا شانس خود را برای دریافت بورسیه تحصیلی افزایش دهند. این بورسیه‌ها انواع مختلفی دارند که با توجه به شرایط شما، تمامی هزینه‌ها یا بخشی از هزینه‌های تحصیل را پوشش می‌دهد.

رتبه عالی در میان دانشگاه‌های آمریکا

دانشگاه دو‌ک در میان بهترین دانشگاه‌های کشور آمریکا قرار دارد که همین مسئله سبب شده است تا ایرانیان بسیاری به دنبال تحصیل در این دانشگاه باشند. این دانشگاه در سالیان اخیر همواره در میان 10 دانشگاه برتر کشور آمریکا قرار داشته است. بنابراین اگر به دنبال تحصیل در یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور آمریکا در ایالت کارولینای شمالی هستید، می‌توانید در دانشگاه خصوصی دو‌ک مشغول به تحصیل شوید.

تنوع بالای رشته‌های تحصیلی

یک ویژگی که سبب می‌شود دانشگاهی به مانند دانشگاه دو‌ک در میان دانشگاه‌های دیگر برجسته شود و دانشجویان زیادی را به خود جذب کند، تنوع کوجود در رشته های تحصیلی این دانشگاه است. این ویژگی برای تمامی افراد این امکان را فراهم می‌کند تا بتوانند در زمینه تحصیلی مورد علاقه خود تحصیل کنند. دانشگاه دو‌ک تمامی رشته‌های تحصیلی را از هنر تا پزشکی به تمامی دانشجویان ارائه می‌کند. شما نیز می‌توانید در یکی از رشته‌های تحصیلی این دانشگاه که مطابق با علاقه شما است تحصیل کنید. امروزه بیش از 50 رشته تحصیلی در دانشگاه دو‌ک به دانشجویان ارائه می‌شود.

داشتن سه پردیس و خوابگاه برای اقامت دانشجویان بین المللی

یک نگرانی که همواره در ذهن دانشجویان بین‌المللی به عنوان یک دغدغه بوده است، مسئله اقامت در کشورهایی است که به قصد تحصیل به آن مهاجرت می‌کنند. دانشگاه خصوصی دو‌ک دارای سه پردیس دانشگاهی است که دانشجویان می‌توانند در خوابگاه‌های این دانشگاه اقامت داشته باشند.

دانشگاه دوک

در صورت تکمیل بودن خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه دو‌ک، می‌توانید بدون نگرانی از انجمن حمایت از دانشجویان این دانشگاه برای اقامت خود کمک بگیرید. این افراد معمولا برنامه‌های مختلفی برای اقامت دانشجویان بین‌المللی مانند هوم استی (Home stay) دارند. همچنین این انجمن می‌تواند شما را با دیگر دانشجویان بین‌المللی آشنا کند که به دنبال واحدی برای اجاره هستند، تا بتوانید هزینه‌های اقامت خود را تقسیم کنید.

موقعیت جغرافیایی دانشگاه دوک و شرایط فرهنگی حاکم بر آن

همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، دانشگاه دو‌ک در شهر دورهام، ایالت کارولینای شمالی قرار دارد. این شهر در مرکز ایالت کارولینای شمالی (North Crolina) قرار دارد و راه‌های دسترسی زیادی به مناطق دیگر این ایالت دارد. جالب است بدانید که دورهام یکی از شهرهایی است که جشنواره‌های بزرگ یا همان فستیوال‌های آمریکا در آن برگزار می‌شود، بنابراین با تحصیل در دانشگاه دوک می‌توانید همچنین با فرهنگ سنتی مردم کشور آمریکا نیز آشنا می‌شوید.

آب‌و‌هوای شهر دورهام برای دانشجویان ایرانی دانشگاه دو‌ک نباید مشکل‌ساز باشد. این شهر بهار و تابستانی گرم و شرجی، پاییزی ملایم و زمستانی سرد دارد. این شهر اماکن اقامتی مناسبی نیز دارد. به طور کلی دانشگاه‌ دو‌ک در شهر مناسبی برای تحصیل و اقامت قرار گرفته است.

آمار دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه دو‌ک

دانشگاه دوک با وجود این که یکی از بهترین و محبوب‌ترین دانشگاه‌های کشور آمریکا است، نرخ پذیرش پایین دارد. به عبارت دیگر رقابت برای اخذ پذیرش در این دانشگاه بسیار بالا است. در سال 2021 تعداد دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه دو‌ک بیش از 16 هزار نفر هستند که به نسبت دیگر دانشگاه‌های خصوصی آمریکا آمار خوبی محسوب می‌شود. از این دانشجویان حدود 800 دانشجو به صورت نیمه‌وقت مشغول به تحصیل هستند و باقی دانشجویان به صورت تمام وقت تحصیل می‌کنند.

سالانه درخواست‌های پذیرش بسیاری به دانشگاه دوک به دلیل اعتبار بالای این دانشگاه ارسال می‌شوند، اما این دانشگاه به علت استانداردهای بالایی که دارد، تنها 5.7 درصد از این درخواست‌ها را پذیرش می‌کند. جالب است بدانید با این حال بیش از سه هزار دانشجوی بین‌المللی در دانشگاه دو‌ک مشغول به تحصیل هستند. در سال جاری میلادی به دلیل وجود ویروس کرونا تمامی کلاس‌ها به صورت آنلاین برگزار می‌شوند و دانشجویان در محل‌های اقامتی خود به سر می‌برند.

جایگاه دانشگاه دوک در رتبه‌بندی سایت‌های معتبر

دانشگاه دوک در دهه اخیر همواره از نگاه سایت‌های معبتر رنکینگ دانشگاه‌ها در میان برترین دانشگاه‌های آمریکا قرار داده شده است. سایت‌های معتبر بسیاری مانند QS و US News این دانشگاه را رتبه‌بندی کرده‌اند که در ادامه باهم این رتبه‌ها را مرور خواهیم کرد.

از نگاه سایت US News دانشگاه دو‌ک در سال 2021 به عنوان نهمین دانشگاه برتر داخلی کشور آمریکا انتخاب شده است. این رتبه را پس از دانشگاه‌هایی مانند هاروارد و استنفورد به دست آمده است. همچنین سایت QS World University Rankings این دانشگاه را در رتبه 52 دانشگاه‌های جهان قرار داده است. این سایت دانشگاه دو‌ک را به عنوان یکی از دانشگاه‌های بزرگ و معتبر آمریکا معرفی می‌کند. رتبه این دانشگاه در دیگر سایت‌های معتبر رنکینگ دانشگاه جهانی به مانند زیر است:

 • رتبه جهانی دانشگاه دو‌ک در سایت ARWU برابر با 32
 • رتبه جهانی دانشگاه دو‌ک در سایت THE برابر با 20
 • رتبه جهانی دانشگاه دو‌ک در سایت US News برابر با 22

رتبه‌بندی برخی از دانشکده‌های مختلف دانشگاه دو‌ک به شرح زیر می‌باشد:

 • رتبه دانشکده پرستاری برابر با 2 در میان دانشگاه‌های داخلی
 • رتبه دانشکده حقوق برابر با 10 در میان دانشگاه‌های داخلی
 • رتبه دانشکده پزشکی برابر با 3 در میان دانشگاه‌های داخلی
 • رتبه دانشکده هنر برابر با 3 در میان دانشگاه‌های داخلی

دانشکده‌ها و موسسات مختلف دانشگاه دوک

دانشگاه دوک جزو دانشگاه‌های بزرگ ایالت کارولینای شمالی است که 25 دانشکده و موسسه آموزشی برای تحصیل دانشجویان دارد. این دانشگاه در سال 2021 دارای بیش از 120 دوره تحصیلی در دوره کارشناسی، بیش از 100 دوره کارشناسی ارشد است که دانشجویان داخلی و خارجی در حال تحصیل در آن‌ها هستند.

برخی از دانشکده‌ها و موسسات آموزشی دانشگاه دوک به شرح زیر هستند:

 • مدرسه دیوینیتی
 • دانشکده دوک کونشن
 • مدرسه پزشکی Duk-NUS
 • مدرسه بیزینس فاکوا
 • مدرسه محیط زیست
 • دانشکده مهندسی پرت
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده پرستاری
 • کالج هنرهای و علوم طبیعی
 • موسسه علوم ذهنی دوک
 • موسسه سلامتی جهانی
 • موسسه کارآفرینی

دریافت پذیرش از دانشگاه دوک

پذیرش در دانشگاه دوک با توجه به رشته و مقطع تحصیلی مورد نظر شما متفاوت خواهد بود. پیش از نیز گفته شد که شرایط پذیرش در این دانشگاه با توجه به تعداد زیاد درخواست‌ها کمی سخت است. توجه داشته باشید که امکان تحصیل در تمامی مقاطع برای دانشجویان ایرانی امکان‌پذیر است.

شما می‌توانید با ارسال مدارک لازم خود(شامل ریزنمرات و اصل مدرک ترجمه شده دبیرستان و دیپلم، انگیزه نامه قوی، رزومه تحصیلی استاندارد و مناسب و کسب نمره زبان کافی در یکی از آزمون های زبان انگلیسی مانند تافل یا آیلتس) شانس خود را برای دریافت پذیرش در مقطع کارشناسی دانشگاه دوک امتحان کنید. همچنین داوطلبان برای تحصیل در رشته‌های مقطع کارشناسی دانشگاه دو‌ک باید در آزمون ورودی ست (SAT) نیز قبول شوند. در ادامه به بررسی این آزمون ورودی می‌پردازیم.

آزمون SAT و قبولی در دانشگاه خصوصی دوک

آزمون SAT (Scholastic Assessment Test) یکی از آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های کشور آمریکا است که در کشورهای دیگر مانند آلمان و ترکیه نیز اعتبار دارد. بسیاری از دانشگاه‌های خصوصی و دولتی کشور آمریکا مانند دانشگاه دوک شرط قبولی در آزمون ورودی SAT را برای پذیرش در مقطع کارشناسی دارند. این آزمون که توسط کالج ‌برد (College Board) طرح می‌شود در هر دانشگاه به صورت اختصاصی برگزار می‌شود.

آزمون SAT شامل سه بخش است که دو بخش از آن اجباری هستند. این دو بخش عبارتند از: سوالات ریاضی و سوالات درک مطلب و نوشتن. یک بخش اختیاری که در انتهای آزمون قرار دارد، بخش نوشتن مقاله است. شما می‌توانید برای این که شانس خود را برای پذیرش در دانشگاه دو‌ک افزایش دهید، این مقاله را بدون مشکل گرامری و محتوای زیبا بنویسید.

بالاترین میزان نمره دریافتی در آزموت SAT برابر با 1600 است. با این حال نمره ورودی به دانشگاه‌های آمریکا یکسان نیستند. هیچ مقدار مشخش شده‌ای برای پذیرش در دانشگاه دوک وجود ندارد، اما باید حداقل نمره 1450 را برای پذیرش در این دانشگاه دریافت کنید. توجه داشته باشید با نمره 1570 می‌توانید در میان برترین‌های این آزمون برای پذیرش در دانشگاه دو‌ک قرار گیرید. مدت زمان آزمون ست سه ساعت به همراه 50 دقیقه اضافی است برای افرادی که قصد دارند مقاله بنویسند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش از دانشگاه دوک

با وجود این که قبولی در آزمون ورودی SAT مهم‌ترین قسمت برای پذیرش در دانشگاه دو‌ک است، اما داشتن مدارک مورد نیاز هم برای ثبت نام در این دانشگاه لازم است. از این مدارک می‌توان به داشتن مدرک دیپلم با نمرات خوب اشاره کرد. برخی دیگر از مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش در دانشگاه خصوصی دو‌ک به شرح زیر است:

 • در صورت داشتن مدرک قبولی در یکی از کالج‌های معتبر آمریکا می‌توانید به دانشگاه دو‌ک انتقال پیدا کنید
 • ارائه اصل و ترجمه رسمی مدارک دبیرستان(شامل ریزنمرات و اصل مدرک دیپلم دبیرستان)
 • ارائه مدارک تحصیلی مقاطع بالاتر (شامل اصل و ریزنمرات ترجمه شده مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد) در صورت اپلای برای مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا
 • ارائه مدارک مربوط به تمکن مالی
 • توصیه‌نامه از اساتید معتبر دانشگاه دو‌ک
 • مدرک زبان معتبر انگلیسی مانند آیلتس یا تافل(با حداقل نمره موردنظر در رشته و مقطع ذکر شده)
 • اصل پاسپورت دانشجو
 • مدرک دریافت بورسیه تحصیلی در صورت وجود

سطح تسلط به زبان انگلیسی برای تحصیل در دانشگاه دو‌ک

داشتن مدرک معتبر زبان انگلیسی مانند تافل یکی از شروط اصلی برای دریافت پذیرش تحصیلی در دانشگاه دو‌ک است. آزمون تافل و آیلتس از معروف‌ترین آزمون‌های ورودی هستند که دانشجویان ایرانی می‌توانند برای تحصیل در این دانشگاه، در آن‌ها شرکت کنند. شما باید سطح C1 را در آزمونی که شرکت می‌کنید، دریافت کنید. برای مثال نمره آیلتس شما حداقل باید هفت باشد و یا در آزمون تافل نمره 90 کسب کنید تا بتوانید در دانشگاه دو‌ک پذیرش دریافت کنید.

معرفی رشته‌های تحصیلی ارائه شده در دانشگاه دوک

رشته‌های تحصیلی متنوعی در دانشگاه دوک برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی وجود دارند. این رشته‌ها به زبان انگلیسی به دانشجویان ارائه می‌شوند که از آن‌ها می‌توان به رشته‌های اقتصاد و یا ادبیات آلمانی اشاره کرد. رشته‌های تحصیلی دیگر در دانشگاه دو‌ک به شرح زیر هستند:

 • رشته هنر تاریخی
 • رشته بیولوژی
 • رشته بیوفیزیک
 • رشته شیمی
 • رشته علوم کامپیوتر
 • رشته فرهنگ‌شناسی
 • رشته رقص
 • رشته علوم زمین و اقیانوس
 • رشته اقتصاد
 • رشته ادبیات انگلیسی
 • رشته علوم زیست ‌محیطی
 • رشته تکامل فرهنگی
 • رشته امور مالی
 • رشته سلامت جهانی
 • رشته تاریخ
 • رشته ادبیات لاتین
 • رشته ریاضی
 • رشته فلسفه
 • رشته فیزیک
 • رشته علوم سیاسی
 • رشته جامعه‌شناسی
 • رشته برنامه‌نویسی
 • رشته علوم اعصاب

رشته‌های پردرآمد دانشگاه دوک

در نظر گرفتن رشته‌های پردرآمد کشور آمریکا و تحصیل در آن رشته‌ها در دانشگاه دو‌ک می‌تواند مسیری هموار برای آینده شما ایجاد کند. این رشته‌ها که در دانشگاه دوک نیز در میان محبوب‌ترین رشته‌ها هستند، شرایط سخت‌تری نسبت به پذیرش در دیگر رشته‌ها دارند. رشته‌های پردرآمد دانشگاه دو‌ک عبارتند از:

 • رشته مهندسی کامپیوتر
 • رشته پرستاری
 • رشته حقوق
 • رشته داروسازی
 • رشته اقتصاد
 • رشته مهندسی صنایع
 • رشته مهندسی مکانیک

تحصیل در رشته پرستاری دانشگاه دوک

تحصیل در رشته پرستاری دانشگاه دو‌ک را می‌توان محبوب‌ترین گزینه تحصیلی در میان دانشجویان ایرانی در نظر گرفت. زیرا درآمد و بازار کار این رشته در کشور ایران و آمریکا بسیار خوب است. برای تحصیل در این رشته دانشگاه دوک، می‌توانید تا پیش از یکم دسامبر (December 1) درخواست خود را ارسال کنید.

دانشگاه دوک

برای تحصیل در رشته، داوطلبین باید در سلامت کامل باشند تا بتوانند سلامتی فیزیکی داشته باشند تا بتوانند در تمرینات فیزیکی پرستاران شرکت کنند. از دیگر شرایط تحصیل در این رشته باید به تسلط خواندن، نوشتن زبان و صحبت کردن زبان انگلیسی به صورت روان اشاره کرد. حداقل پیش‌نیازهای لازم برای تحصیل رشته پرستاری به شرح زیر است:

 • مدرک لیسانس از یک کالج معتبر در هر رشته ای
 • کسب حداقل معدل 3 از 4
 • گذارندن واحدهای درسی شامل آناتومی و فیزیولوژی انسان، میکروبیولوژی، آمار پایه، روان شناسی و تعذیه از جمله واحدهایی هستند که لازم است فرد قبل از درخواست برای پذیرش در مقطع کارشناسی رشته پرستاری در این دانشگاه گذارنده باشد.

برای تحصیل در دوره پرستاری دانشگاه دوک باید قبل از ددلاین لازم برای ترم موردنظرتان اقدام کنید. برای تکمیل فرایند ثبت نام به صورت آنلاین باید اپلیکیشن فی دانشگاه را پرداخت کنید. شما می‌توانید از طریق کارت‌های اعتبار بانکی این مبلغ را پرداخت کنید. کپی از تمامی مدارک تحصیلی پس از دیپلم و انگیزه‌نامه قوی نیز از دیگر شرایط دریافت پذیرش تحصیلی در رشته پرستاری دانشگاه دو‌ک است.

شهریه رشته‌‌های تحصیلی دانشگاه خصوصی دوک

شهریه دانشگاه دو‌ک با توجه به رشته و مقطع تحصیلی مورد نظر شما متفاوت است. این هزینه در رشته‌های عملی بیشتر می‌باشد. به طور کلی میانگین این هزینه در دانشگاه خصوصی دو‌ک برابر با 58 هزار دلار است. البته لازم به ذکر است که بیش از نیمی از دانشجویان این دانشگاه شهریه را با تخفیف پرداخت می‌کنند. شما نیز می‌توانید با داشتن شرایط لازم از تسهیلات مالی بهره‌مند شوید. میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه دو‌ک به مانند زیر است:

 • میانگین هزینه تحصیل سالانه در دانشگاه دو‌ک 58 هزار دلار است
 • میانگین هزینه اقامت در خوابگاه‌های دانشگاه دو‌ک حدود 9 هزار دلار است
 • میانگین هزینه خرید کتاب‌ها، منابع و دیگر هزینه‌های شخصی 3.500 دلار است

با تخمین سایت رسمی دانشگاه دو‌ک دانشجویان برای تحصیل در این دانشگاه به مدت نه ماه بدون استفاده از تسهیلات مالی مبلغ، 81 هزار دلار نیاز خواهید داشت. جالب است بدانید که امکان دریافت وام تحصیلی در این دانشگاه وجود دارد که در بخش‌های بعدی توضیح خواهیم داد.

ویزای تحصیلی آمریکا

یکی از مراحل مهمی که برای تحصیل در دانشگاه دو‌ک باید پشت سر بگذارید، دریافت ویزای کشور آمریکا است. ویزای تحصیلی این کشور را باید از سفارت‌خانه آمریکا در کشورهای همسایه دریافت کنید.

دانشگاه دوک

کشور ترکیه برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا پیشنهاد می‌شود. شما با در دست داشتن مدارک زیر به صورت ترجمه شده می‌توانید ویزای تحصیلی را دریافت کنید:

 • گذرنامه (پاسپورت) معتبر تا شش ماه
 • مدرک برای اثبات تمکن مالی تحصیل و اقامت در آمریکا
 • چهار قطعه عکس گرفته شده در سه ماه اخیر
 • گردش حساب بانکی در سه ماه گذشته
 • بیمه درمانی در کشور آمریکا
 • گواهی سلامت
 • مدرک اثبات محل اقامت در آمریکا
 • رسید پرداخت هزینه ویزا

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه دوک

بورسیه‌ تحصیلی از مواردی است که تقریبا تمامی دانشجویان بین‌المللی به دنبال دریافت آن هستند. این امکان در دانشگاه دو‌ک نیز برای تمامی دانشجویان واجد شرایط موجود است. درباره دریافت بورسیه های تحصیلی آمریکا باید اشاره کنیم که نیاز به پر کردن درخواست نمی‌باشد، شرایط تمامی دانشجویان برای دریافت بورسیه‌های تحصیلی بررسی می‌شود.

دانشگاه دوک

برنامه بورسیه رابرتسون (Robertson Scholars Leadership Program) یکی از برنامه‌های بورسیه‌ای است که به دانشجویان دانشگاه خصوصی دوک ارائه می‌شود. برخی دیگر از برنامه‌های بورسیه‌ای دانشگاه دو‌ک به شرح زیر هستند:

 • Duke Memorial Scholars Program
 • Alumni Endowed Scholars Program
 • N. Duke Scholars Program
 • Clark Scholars Program
 • David M. Rubenstein Scholars Program
 • Karsh International Scholars Program
 • Reginaldo Howard Memorial Scholars Program
 • Robertson Scholars Leadership Program
 • Trinity Scholars Program

کار به هنگام تحصیل

کار به هنگام تحصیل، فرصتی است که دانشجویان بین‌المللی بسیاری به دنبال آن هستند تا بتوانند رزومه کاری خود را قوی کنند. این امکان در دانشگاه دو‌ک کشور آمریکا نیز وجود دارد، در صورتی که قصد داشته باشید در حین تحصیل به کار نیمه‌وقت نیز مشغول شوید، می‌توانید به تجربه و ارتباطات مناسبی در حوزه‌های کاری داخل و بیرون دانشگاه دو‌ک دست پیدا کنید.

برنامه شغل به هنگام کار (Work study) برنامه‌ای در دانشگاه دو‌ک است که به دانشجویان اجازه می‌دهد به کار نیمه‌وقت دست پیدا کنند که در داخل پردیس دانشگاه شاغل می‌شوند. دانشجویان داخلی  و بین‌المللی کشور آمریکا می‌توانند با شرکت در این برنامه، بخشی از هزینه‌های خود را در دانشگاه دوک پوشش دهند.

برای شرکت در برنامه Work study باید به این لینک مراجعه کنید و فرم درخواست را تکمیل کنید. دانشجویان دوره کارشناسی و مقاطع پس از کارشناسی پس از تکمیل این فرم می‌توانند به سراغ کارهای موجود در لیست دانشگاه دو‌ک بروند. دانشجویانی که در این دانشگاه ثبت نام کرده‌اند، می‌توانند تا 20 ساعت در هفته کار انجام دهند و درآمد ساعتی برابر با 10 تا 16 دلار داشته باشند.

خوابگاه‌های دانشجویی و اماکن اقامتی دیگر

مسئله اقامت دانشجویان بین‌المللی در کشورهای دیگر همواره از مهم‌ترین دغدغه‌های این افراد بوده است. خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه دوک تا حدودی این مشکل را برطرف کرده‌اند. این گزینه اقامتی در کشور آمریکا مقرون‌ به صرفه‌ترین گزینه برای تحصیل در ایالت کارولینای شمالی است. از مزایای خوابگاه‌های دانشگاه دو‌ک می‌توان به نزدیک بودن به دانشگاه و قرارگیری در میان دانشجویان بین‌المللی دیگر اشاره کرد.

دانشگاه دوک

البته خوابگاه‌های دانشگاه دو‌ک همچنان به دلیل شیوع ویروس کرونا بسته هستند و کلاس‌ها به صورت آنلاین برگزار می‌شود. این خوابگاه‌ها هزینه‌های متفاوتی با توجه به شرایط دارند. هزینه‌های خوابگاه‌های دانشگاه دو‌ک به شرح زیر است:

 • هزینه سالانه خوابگاه یک نفره برابر با 11.500 دلار
 • هزینه سالانه خوابگاه یک نفره پریمیوم برابر با 22.000 دلار
 • هزینه سالانه خوابگاه دو نفره برابر با 8.000 دلار
 • هزینه سالانه خوابگاه دو نفره پریمیوم برابر با 13.000 دلار
 • هزینه سالانه خوابگاه سه نفره برابر با 7.700 دلار

زمان اقامت دانشجویان ترم پاییزه ساله اولی در تاریخ 21 آگوست و برای دانشجویان ترم دو به بالا 24 آگوست است.

چگونگی دریافت وام‌های تحصیلی

وام‌های تحصیلی در دانشگاه دو‌ک انواع مختلفی دارند که به دانشجویان کمک می‌کند تا بتوانند هزینه‌های تحصیل و اقامت خود را پوشش دهند. انواع مختلف این وام‌ها پیش‌نیازهای متفاوتی نیز دارند.

دانشگاه دوک

برای مثال دریافت وام‌های خصوصی و مستقیم نیازمند این است که شما شهروند آمریکا باشید یا اقامت دائم این کشور را دریافت کرده باشید. البته برخی از وام‌های خصوصی را می‌توانید بدون دریافت اقامت دائم آمریکا ردیافت کنید. انواع وام‌های تحصیلی دانشگاه دو‌ک به شرح زیر هستند:

 • وام‌های مستقیم دانشجویی (Direct Student Loans):

وام‌های مستقیم تنها برای دارندگان اقامت دائم کشور آمریکا قابل دریافت است. این وام را می‌توانید به صورت حضوری و با تکمیل فرم مورد نظر دریافت کنید. مقدار وامی که در سال اول تحصیل خود دریافت می‌کنید، برابر با 3.500 دلار، در سال دوم برابر با 4.500 دلار و در سال سوم برابر با 5.500 دلار است

 • وام‌های خصوصی دانشجویی (Private Student Loans):

وام‌های خصوصی بر خلاف وام‌های مستقیم می‌توانند برای پرداخت شهریه ترم‌های پیشین استفاده شوند. دریافت این وام نیاز به امضای یک شهروند آمریکایی و شرایط دیگر دارد. برای دریافت این وام نیز می‌توانید با مسئولین مربوطه در دانشگاه دوک ارتباط بگیرید

 • وام کمک تحصیلی دانشگاه دو‌ک (The Duke Educational Assistance Loan):

وام کمک تحصیلی دانشگاه دو‌ک از انواع دیگر وام‌های این دانشگاه است که دانشجویان بدون داشتن اقامت آمریکا نیز می‌توانند آن را دریافت کنند. این وام‌ها به صورت اتوماتیک به شما پیشنهاد می‌شود و نمی‌توان به صورت جداگانه درخواستی پر کرد. بهره وام در وام‌های کمک تحصیلی تقریبا صفر است

سوالات متداول در زمینه تحصیل در دانشگاه دو‌ک

در این بخش از مطلب قصد داریم به چندین سوال متداول شما پیرامون شرایط تحصیل در دانشگاه دو‌ک پاسخ دهیم.

تحصیل در دانشگاه دوک برای ایرانیان امکان‌پذیر است؟

بله؛ تحصیل در تمامی مقاطع دانشگاه دوک برای ایرانیان امکان‌پذیر است.

آیا دوره‌های پزشکی در دانشگاه دو‌ک ارائه می‌شوند؟

دوره‌های متنوعی در دانشگاه دو‌ک ارائه می‎شوند که دوره‌های پزشکی از بهترین آن‌ها است.

قانون گپ تحصیلی در دانشگاه دو‌ک به چه صورت است؟

داوطلبانی که قصد دارند در دانشگاه دو‌ک مشغول به تحصیل شوند نباید بیش از دو سال گپ تحصیلی داشته باشند.

آیا برای تحصیل در دانشگاه دو‌ک نیاز به قبولی در آزمون ورودی است؟

بله؛ البته در برخی از رشته ها نیازی به ارائه آزمون SAT برای ورود به دانشگاه دو‌ک نمی‌باشد اما پیشنهاد می‌شود برای بالا بردن شانس خود حتما در این آزمون شرکت کنید.

آیا امکان دریافت وام تحصیلی در دانشگاه دو‌ک وجود دارد؟

بله؛ دانشجویان می‌توانند در صورت داشتن شرایط از تسهیلات مالی برخوردار شوند.

تحصیل در یکی از بهترین دانشگاه‌های کارولینای شمالی با خدمات موسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری

تحصیل در دانشگاه‌های مطرح کشورهای خارجی در میان دانشجویان و دانش‌آموزان ایرانی محبوبیت خاصی دارد. آمریکا، مقصدی عالی برای تحصیل است که میزبان برخی از بهترین دانشگاه‌های جهان در زمینه‌های مختلف می‌باشد. از این دانشگاه‌ها می‌توان دانشگاه دوک را نام برد. تحصیل در این دانشگاه به عنوان نهمین دانشگاه برتر آمریکا مزایای بسیاری دارد.

امکان ورود به بازار کار کشور آمریکا و در نهایت دریافت اقامت دائم در این کشور بزرگ دنیا، یکی از مزیت‌های اصلی تحصیل در دانشگاه دو‌ک است. این دانشگاه بیش از 200 دوره تحصیلی به دانشجویان ارائه می‌کند. شما می‌توانید با شرکت در آزمون SAT و دریافت نمره مناسب به همراه ارائه مدارک تکمیلی در دانشگاه دو‌ک مشغول به تحصیل شوید.

می‌خواهید برای دانشگاه دو‌ک اپلای کنید اما نمی‌دانید از کجا شروع کنید؟ موسسه مهرآیین مخبری از بهترین موسسات مهاجرتی در ایران برای ایجاد پرونده مهاجرت تحصیلی است. شما می‌توانید با کمک مشاورین و خدمات ما تجربه بسیار دلپذیری از مهاجرت داشته باشید. بنابراین برای تحصیل در آمریکا همین حالا با تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا