دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
آزمون DAT

آزمون DAT

آخرین بروزرسانی: 17 خرداد 1402

آیا تمایل دارید که در ایالات متحده یا کانادا رشته‌ی دندانپزشکی را در مقاطع عالی (تحصیلات تکمیلی) ادامه دهید؟ اگر چنین است، باید در آزمون دانشکده دندانپزشکی شرکت کنید. در اینجا راهنمای دانشجویان فارغ‌التحصیل بین‌المللی برای آماده شدن برای آزمون پذیرش دندانپزشکی DAT آورده شده است.

اگر رویای شما دندانپزشک شدن است، احتمالاً در مورد آزمون پذیرش دندانپزشکی یا DAT شنیده‌اید. پس به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، ممکن است بپرسید DAT چیست؟ DAT که از سوالات چند گزینه‌ای تشکیل شده است، یک آزمون ورودی است که برای پذیرش  دانشجویان در دانشکده دندانپزشکی آمریکا ضروری است.

با موسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری همراه باشید.

آزمون DAT در دوران کرونا

به دلیل همه‌گیری COVID-19، پرومتریک، ارائه‌دهنده خدمات تست جهانی، در ابتدا مراکزی را که آزمون DAT را برگزار می‌کردند، تعطیل کرد. اما در حال حاضر پرومتریک آزمون‌ها را در بیش از 90٪ از مراکز جهانی خود برگزار می‌کند و در عین حال، به نظارت بر وضعیت ادامه می‌دهد. مراکز تست بازگشایی شده برای اطمینان از ایمنی شما به شدت از اقدامات بهداشتی پیروی می‌کنند و شرکت کنندگان در آزمون ملزم به استفاده از ماسک هستند. خط‌مشی‌ها و رویه‌های مرکز آزمون  به‌طور مرتب با جدیدترین راهنمایی‌های دولت‌های محلی، CDC، WHO و مشاوران اپیدمیولوژی از دانشگاه جانز هاپکینز به‌روزرسانی می‌شوند.

آزمون DAT

اگر در روز مشخص‌شده برای آزمون DAT تغییری رخ دهد، پرومتریک به شما اطلاع می‌دهد و شما را در مراحل بعدی راهنمایی می‌کند: شما می‌توانید آزمون را لغو یا زمان بندی مجددی را انتخاب کنید. اگر پرداخت شما از طریق پرومتریک انجام شده باشد، بازپرداخت کامل دریافت خواهید کرد. به طور کلی، روز آزمون شما بسته به زمان از سرگیری تست، به تاریخ جدیدی موکول می‌شود. ذکر این نکته ضروری است که پرومتریک در حال حاضر شناسه‌هایی که بیش از 90 روز منقضی شده باشند را نمی‌پذیرد.

اگر به دلیل بیماری یا محدودیت‌های سفر قادر به سفر به یک مرکز رسمی آزمون نیستید، جای نگرانی نیست. شما می‌توانید نگرانی‌های خود را به testingproblems@ada.org ایمیل کنید. در پیام خود، حتماً DENTPIN خود را ارائه و درخواست لغو یا تغییر روز آزمون را ذکر کنید. برای جزئیات بیشتر، لطفاً به وب‌سایت پرسش‌های متداول COVID-19  پرومتریک مراجعه کنید.

آزمون ورودی کالج DAT عمدتاً استعداد دانشجو را در زیست‌شناسی، شیمی عمومی و شیمی آلی اندازه‌گیری می‌کند، زیرا آن‌ها به مطالعه دندانپزشکی مربوط می‌شوند.

سختی این آزمون بستگی به دانش علمی شما دارد و مانند تمام آزمون‌های مقطع کارشناسی ارشد، نحوه درک شما از زبان انگلیسی ممکن است بر توانایی شما برای شرکت در آزمون تأثیر بگذارد، به خصوص اگر یک دانشجوی فارغ‌التحصیل بین‌المللی باشید.

طبق US News & World Report، دندانپزشکی به عنوان یکی از بهترین مشاغل در ایالات متحده رتبه‌بندی می‌شود، بنابراین پذیرش فارغ‌التحصیلان در دانشکده‌های دندانپزشکی رقابتی است. در این مقاله تمام چیزهایی که باید در مورد DAT بدانید آمده است، از جمله مدت زمانی که آزمون DAT طول می‌کشد، اینکه نمره‌ی DAT چگونه محاسبه می‌شود، و چه چیزی به عنوان یک نمره‌ی DAT خوب در نظر گرفته می‌شود.

ساختار DAT

دانستن اینکه قبل از شروع فرآیند مطالعه برای DAT چه انتظاری دارید می‌تواند به شما کمک کند تا برای کار سختی که در هر آزمون استاندارد انجام می‌شود آماده شوید.

DAT چند بخش دارد؟

DAT دارای چهار بخش است که عبارتند از:

 1. بخش 90 دقیقه‌ای از علوم طبیعی شامل 40 سوال زیست شناسی، 30 سوال شیمی عمومی و 30 سوال شیمی آلی.
 2. ارزیابی توانایی ادراکی 60 دقیقه‌ای (شامل شش مجموعه مسئله مربوط به دستکاری سه بعدی و استدلال فضایی.
 3. بخش درک مطلب 60 دقیقه‌ای با سوالات مرتبط با محتوای سه انشاء دانشگاهی. (دانشجویان بین‌المللی اگر در مورد درک زبان انگلیسی نگرانی دارند، ممکن است نیاز به اختصاص زمان بیشتری به این بخش داشته باشند.)
 4. یک بخش استدلال کمی 45 دقیقه‌ای، با سوالات ریاضی مشابه سوالات SAT شامل جبر، کسری، ریشه و مثلثات.

مدت زمان DAT چقدر است؟ اعلام نتایج چگونه است؟

DAT در مجموع پنج ساعت و پانزده دقیقه طول می‌کشد. از آنجایی که DAT یک آزمون ورودی مبتنی بر کامپیوتر است، نتایج بلافاصله پس از اتمام در دسترس هستند.

نمره‌های آزمون DAT

دریافت کنندگان DAT هشت نمره استاندارد از 1 تا 30 دریافت می‌کنند:

 • شش نمره اول بر اساس نتایج بخش آزمون فردی توانایی ادراکی، درک مطلب، استدلال کمی، زیست شناسی، شیمی عمومی، و شیمی آلی است.
 • دو نمره آخر خلاصه شش نمره قبلی است. این دو عدد نشان دهنده میانگین تحصیلی شما (میانگین نمرات استدلال کمی، درک مطلب، زیست شناسی، شیمی عمومی و شیمی آلی) و نمره کل علوم شما (بر اساس سوالات زیست شناسی، شیمی عمومی و شیمی آلی) هستند.

نکته: هر سوالی که در DAT به درستی پاسخ داده شود یک امتیاز کسب می‌کند که به نمره‌ی خام تبدیل می‌شود. هیچ جریمه‌ای برای پاسخ‌های اشتباه وجود ندارد، بنابراین بهتر است که هرگز سوالی را خالی نگذارید (حتی اگر زمان تمام شده است).

نمره‌ی خوب در آزمون DAT

امتیاز DAT از 1 تا 30 متغیر است. طبق گفته کارشناسان آمادگی آزمون در Kaplan، بهترین نمره در این آزمون بین 19 تا 20 امتیاز است. بنابراین، امتیاز برتر 22 یا بالاتر خواهد بود. میانگین امتیاز DAT 17 است.

ثبت نام در آزمون DAT

برای دریافت DENTPIN، که کدی است که به شما امکان می‌دهد  در آزمون DAT شرکت کنید، باید به ADA مراجعه کنید. حدود نود روز طول می‌کشد تا DENTPIN خود دریافت کنید و شش ماه اعتبار دارد.

آزمون DAT

هنگامی که DENTPIN معتبر خود را دریافت کردید، می‌توانید DAT را تقریباً هر روزی از سال در مرکز آزمون  پرومتریک بگذرانید. تاریخ DAT خود را برای زمانی برنامه ریزی کنید که زمان کافی برای مطالعه داشته باشید.

هزینه آزمون DAT چقدر است؟

هزینه‌های غیر قابل استرداد آزمون DAT برای هر بار که در آن شرکت می‌کنید، 475 دلار است.

چند بار می‌توان DAT گرفت؟

می‌توانید قبل از نیاز به مجوز ویژه سه بار برای شرکت مجدد در آزمون شرکت کنید. بین هر امتحان یک دوره انتظار 90 روزه وجود دارد تا اجازه تکرار آن را داشته باشید. تمام امتیازات ثبت می‌شود و نمی‌توان آن‌ها را باطل کرد. بسیاری از متقاضیان فارغ‌التحصیل یک سال قبل از اینکه برای برنامه‌های فارغ‌التحصیل دندانپزشکی درخواست دهند، DAT می‌گیرند. نمرات DAT تا دو سال معتبر است.

نحوه مطالعه برای DAT

دانشجویان دانشگاه ایلینویز در شیکاگو، مانند کاندیدای دکترای دندانپزشکی مایکل کاررا، توصیه می‌کنند که زودتر شروع کنید.

او می‌گوید: «از اواسط تا پایان سال تحصیلی خود در مقطع کارشناسی شروع به آماده‌ شدن برای شرکت در آزمون DAT کنید.

استفاده از راهنمای مطالعه DAT، مانند راهنمای موجود در ADA یا DAT Destroyer، سوالات مفیدی را برای تمرین DAT ارائه می‌دهد. یک دوره‌ی معمولی آماده‌سازی برای این آزمون در مجموع 200 تا 250 ساعت طول می‌کشد که به حداقل سه ساعت در روز، پنج روز در هفته و سه ماه (سیزده هفته) تقسیم می‌شود. البته، می‌توانید ساعت‌های بیشتری در روز مطالعه کنید تا مدت زمان آماده‌سازی را کوتاه کنید. همه چیز به مدت زمانی که می‌توانید به مطالعه برای DAT اختصاص دهید برمی‌گردد.

سوالات متداول – آزمون پذیرش دندانپزشکی DAT

[toggle title=”چه کسی باید DAT را بگیرد؟ چه زمانی؟” state=”close”]همه‌ی دانشکده‌های دندانپزشکی ایالات متحده و کانادا از متقاضیان خود می‌خواهند که DAT را به عنوان بخشی از فرآیند پذیرش در نظر بگیرند. هر دانشگاه از معیارهای خاص خود برای تعیین نحوه‌ی سنجش نتایج DAT ، به عنوان بخشی از تصمیمات جهت پذیرش استفاده می‌کند.

دانشجویان آینده نگر دندان‌پزشکی باید DAT را در ترم دوم دوره کارشناسی ارشد خود یا در طول تابستان بین سال‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد بگذرانند.[/toggle]

[toggle title=”چه چیزی در DAT گنجانده شده است؟” state=”close”]DAT شامل سوالات چند گزینه‌ای است که به زبان انگلیسی ارائه شده است و شامل چهار تست است:

 • بررسی علوم طبیعی (100 مورد)
 • توانایی ادراکی (90 مورد)
 • درک مطلب (50 مورد)
 • استدلال کمی (40 مورد)

[/toggle]

[toggle title=”چگونه برای گرفتن DAT اقدام کنم؟” state=”close”]با خواندن راهنمای رسمی DAT شروع کنید، که توضیح می‌دهد:

 • نحوه طراحی و نمره گذاری آزمون
 • نحوه آماده شدن برای امتحان
 • الزامات واجد شرایط بودن برای شرکت در امتحان
 • هزینه‌ها و معافیت‌ها
 • نحوه‌ی انتخاب زمان آزمون، تغییر زمان شرکت در آزمون یا لغو آزمون

پس از خواندن راهنما، با DENTPIN خود برای امتحان درخواست دهید. DENTPIN شما به عنوان شناسه منحصر به فرد شما عمل می‌کند. اگر آن را ندارید، برای اخذ DENTPIN درخواست دهید.

پس از بررسی درخواست شما، یک نامه واجد شرایط بودن دریافت خواهید کرد که به شما امکان می‌دهد تا تاریخ آزمونتان را مشخص کنید.[/toggle]

[toggle title=”از کجا برای DAT ثبت نام کنم؟” state=”close”]DAT در تمام طول سال در مراکز تست پرومتریک در سراسر ایالات متحده و کانادا ارائه می‌شود. هنگامی که نامه صلاحیت خود را دریافت کردید که تأیید می‌کند درخواست آزمون شما پذیرفته شده است، باید با پرومتریک تماس بگیرید تا یک تاریخ مشخص تنظیم شود. توصیه می‌کنیم این کار را حداقل 60 تا 90 روز قبل از تاریخ آزمون مورد نظر خود انجام دهید، زیرا برنامه‌ها پر می‌شوند. از سایت پرومتریک دیدن کنید تا یک سایت آزمون  در نزدیکی خود پیدا کنید، رویه‌های به روز شده برای COVID-19 را ببینید و آزمون  خود را برنامه ریزی کنید. اگر به دلیل شرایط اضطراری نیاز به لغو یا برنامه ریزی مجدد دارید، لطفاً از طریق ایمیل testingproblems@ada.org یا با شماره 800.232.1694 با بخش خدمات تست تماس بگیرید.[/toggle]

[toggle title=”آیا می‌توانم معافیت از هزینه دریافت کنم؟” state=”close”]تمام معافیت‌های هزینه‌ی موجود اعطا شده است. درخواست معافیت از هزینه 2023 در ابتدای سال آینده ارسال می‌شود. موارد زیر فقط برای اطلاعات شما است.

در موارد مستند مشقت مالی شدید، تعداد محدودی از معافیت‌های جزئی از هزینه در هر سال تقویمی (ژانویه – دسامبر) در دسترس بازرسان DAT است. معافیت جزئی از هزینه 50٪ از هزینه DAT را پوشش می‌دهد. معافیت جزئی هزینه در مورد هزینه‌های مربوط به زمان‌بندی مجدد/لغو تاریخ آزمون یا گزارش نمره پس از زمان درخواست اولیه اعمال نمی‌شود. معافیت‌های جزئی از هزینه‌ها بر اساس اولویت، به آزمون شوندگان واجد شرایطی که مدارک مورد نیاز را ارسال کرده‌اند، اعطا می‌شود.

در صورتی که هر یک از معیارهای زیر برآورده شود، متقاضی واجد شرایط درخواست معافیت جزئی از هزینه است:

 • برای اولین بار در آزمون شرکت کند
 • قبلا معافیت جزئی از هزینه دریافت نکرده باشد
 • مشکلات مالی نشان دهد
 • از مدرسه خود کمک مالی دریافت کرده باشد.

هنگامی که معافیت‌های هزینه در دسترس قرار گیرد، فرمی برای ارسال به همراه یک کپی از نامه کمک مالی که از مدرسه خود دریافت کرده‌اید وجود دارد. (نامه کمک مالی نمی‌تواند از 18 ماه قبل گذشته باشد.) همچنین، متقاضیانی که در 18 ماه گذشته در کالج یا دانشگاه ثبت نام نکرده‌اند، می‌توانند یک کپی از آخرین اظهارنامه مالیاتی خود را جایگزین کنند. برنامه DAT تمام درخواست‌های معافیت هزینه‌ها را بررسی می‌کند و تصمیم نهایی را تایید/رد می‌کند. پس از بررسی درخواست معافیت جزئی از هزینه، یک اخطار ایمیلی درباره تصمیم و دستورالعمل‌های ارسال درخواست DAT به صورت آنلاین دریافت خواهید کرد. این پروسه 10 روز کاری طول می‌کشد.[/toggle]

[toggle title=”آیا این آزمون عادلانه است؟” state=”close”]بله. انصاف و عدالت در آزمون DAT اهمیت حیاتی دارد. ملاحظات جهت عادلانه بودن آزمون، در سرتاسر برنامه DAT گنجانده شده است و بر هر جنبه‌ای از نحوه ساخت، اجرا، امتیازدهی و گزارش این بررسی تأثیر می‌گذارد. پس می‌توانید با خیال راحت از نتیجه‌ی آزمون، در آزمون DAT شرکت کنید.[/toggle]

سخن آخر

مطمئنا آمادگی برای شرکت در آزمون DAT کار ساده‌ای نیست و اگر تمایل دارید نمره‌ی خوبی از‌آن بگیرید، باید با منابع آن آشنا باشید و تمام قوانین و الزامات مربوط به آن را بدانید. همچنین پس از اخذ مدرک، بهتر است با کامل‌ترین مدارک جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادایی یا آمریکایی اقدام کنید تا به صورت تضمینی، پذیرفته شوید. وگرنه ممکن است تمام هزینه و تلاش‌هایتان بی‌نتیجه بماند، آن هم به خاطر یک اشتباه کوچک و پیش پا افتاده که به خاطر بی‌دقتی یا ناآگاهی صورت گرفته است.

در واقع شاید انجام تمام این مراحل با خواندن یک مقاله‌ی ساده امکان پذیر نباشد. پس در صورت نیاز می‌توانید با موسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری تماس بگیرید و از تمام جزئیات و الزامات مربوط به آزمون DAT و اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادایی و آمریکایی، مطلع شوید.

مهرآیین مخبری، موسس این دفتر مهاجرتی، که با مهاجرت تحصیلی به آمریکا رفته و اکنون در بخش پذیرش یکی از دانشگاه‌های آمریکایی مشغول به کار است، به شما کمک می‌کند تا آینده‌ی دندان‌پزشکی خود را به صورت تضمینی در دانشگاهی در آمریکا یا کانادا بگذرانید و با خیال راحت، برای آمادگی در آزمون نسبتا سخت DAT درس بخوانید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا